'Açılım tıkandı'

Deniz Baykal, Antalya'da Döşemealtı Belediyesi'nin düzenlediği yağlı güreşleri izledi. Pehlivanlarla toplu fotoğraf çektiren Baykal, “Çayır güzel, insanın güreşesi geliyor” dedi

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

‘Demokratik Açılım’ konusunda hükümetin frene bastığını belirten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Millet manzarayı görmüş ve kararını almıştır. Hükümet de buna teslim olmak zorunda kalmıştır. İddiayla büyütülmekte olan bir politikanın tıkandığı ortaya çıktı. Artık devam edemez” dedi.

‘TERÖRÜ BİTİR TALEBİ YOK’

Açılımı yürüten taraflar arasında (hükümet ve DTP) uzlaşma sıkıntısı bulunmadığını belirten Baykal, eylem planının daha ilk adımda halk tepkisi nedeniyle sekteye uğradığını söyledi.

Terör örgütüyle müzakere ederek terör sorununun çözülemeyeceğini vurgulayan Baykal şöyle devam etti: “Ortada hiçbir zaman terörün tümüyle reddedilmesine yönelik bir talep yoktur. Ne hükümet böyle bir talep yapmıştır, ne de karşı taraf böyle bir kabulde bulunmuştur. Açılıma ve PKK gruplarının geri dönüşüne halk ilk başlarda olumlu baktı. Fakat gelenlerin PKK’nın temsilcisi olarak geldiklerini, normal bir hayat yaşamak üzere Türkiye’ye dönme kararında olmadıklarını görünce gerçeği anladı. Bizim milletimiz gözüyle düşünür. Manzarayı görmüştür ve kararını almıştır. Artık bu sürdürülebilir bir şey değildir.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;