Açılıma kepenk kapandı

Sivil toplum örgütleri ve 'sokaktaki vatandaş' ile demokratik açılımı konuşmak için Güneydoğu'ya giden İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı kapalı kepenkler karşıladı

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Hükümetin ‘demokratik açılım’ çalışmalarını koordine eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile görüşmeler yapmak için geldiği Diyarbakır’da, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının 11’inci yıldönümü nedeniyle kapalı kepenklerle karşılaştı. Atalay dün sabah 30 sivil toplum örgütü temsilcisi ile kahvaltı yaptı. Atalay’ın kahvaltı yaptığı Sur ilçesindeki kepenklerin ise tamamen kapalı olması dikkat çekti.

‘HEM İŞ YOK DİYORSUNUZ...’

Atalay, demokratik açılım süreci için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, “Birkaç günü başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu’nun bazı şehirlerinde geçireceğiz. Sokaklarda, işyerlerinde vatandaşları ziyaret edeceğim, görüşlerini almaya çalışacağım” dedi. Atalay, cuma namazını kıldığı Ulucami’nin bahçesinde de vatandaşlarla açılımı konuştu. Atalay, daha sonra Mardin’in Nusaybin ilçesine geçip esnafla görüştü. Kepenklerini kapatan esnafın işsizlikten yakınmasına kızan Beşir Atalay, “Hem iş yok diyorsunuz, hem de kepenkleri kapatıyorsunuz” dedi.

PTT ŞUBESİNİ YAĞMALADILAR

Atalay açılım ziyaretlerini sürdürürken, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Batman ve Van kent merkezi ile bazı ilçelerde çatışmalar vardı. Şırnak’ın Cizre ilçesindeki gösteriler sırasında, balkonda oturan 3 yaşındaki Mehmet Uytun adlı çocuk, başına isabet eden bir cisimle yaralandı. Ameliyata alınan küçük Mehmet’in başına polisin attığı gaz bombasının isabet ettiği iddia edildi. Diyarbakır’daki olaylarda ise göstericiler, Bağlar ilçesi Sento Caddesi üzerindeki bir PTT şubesini yağmaladı. PKK yandaşları, PTT görevlisi Eyüp Kılıç’ın cep telefonunu ve kasadaki parayı da aldı. Olaylarda çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;