'Açılım'lı mesajlar

Liderlerin bayram mesajlarında ana konu, demokratik açılım oldu. Gül, “Farklılıklar zenginliğimiz”, Erdoğan, “Bir ülkeyi özgürlük değil korku yıkar”, Baykal “Gün gelecek ulusal birliğimiz tehdit altında olmayacak” dedi

'Açılım'lı mesajlar

GÜL'DEN HERKESE 'NEZAKET ÇAĞRISI'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Türk milleti çok büyük bir millettir. Türkiye, büyük bir ülkedir. Tabii ki büyük olunca da, bu büyüklüğün içerisinde farklılıklar olmaktadır. Ama bu farklılıkları biz daima zenginlik olarak görmekteyiz ve böyle görüyoruz. Asla farklılıklarımızı bir ayrışma unsuru olarak görmememiz gerekir. Bugünlerde birçok şeyi tartışıyoruz. Bu tartışmaların sağlıklı yapılabilmesi ve neticede, birliğimizi, bütünlüğümüzü güçlendirebilmesi için, her şeyi doğru istikamette götürmemiz gerektiğine inanıyorum. Tartışmaları yaparken, kırıcı olmaktan kaçınmamız gerekir.

'GERÇEKLERİMİZLE YÜZLEŞMELİYİZ'

Başbakan Tayyip Erdoğan: Adaleti ve özgürlükleri tartışılır olmaktan çıkarmadan geleceğe yürüyemeyiz. Türkiye, gerçekleriyle yüzleşmek, bu muhasebeyi en hakkaniyetli şekilde yapmak mecburiyetindedir. Türkiye Cumhuriyeti, bekası için asla zorbalığa, zulme ve haksızlığa ihtiyaç duymayacak kadar güçlü bir cumhuriyettir. Aksini düşünenler tarih boyunca bu ayıplarıyla hatırlanacak, bu ülkeye yaptıkları bu büyük haksızlık asla unutulmayacaktır. Bugün nefretleri körükleme yerine, kardeşliği sahiplenme günüdür. Bugün kanayan yaraları şefkat ve merhametle sarma günüdür.

BAYKAL, MESAJINDA HAYALİNİ ANLATTI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bayram mesajını Amerikalı insan hakları savunucusu Martin Luther King’in ünlü “Bir hayalim var” sözüyle verdi. Baykal şunları söyledi: Bir umudum var, herkesin aşı, işi olacak. Yoksulumuz din istismarcılarının tuzağına düşmeden yardımlaşacak. Herkes kimliğini şeref gibi taşıyacak. İslamiyet ile cumhuriyetin, İslamiyet ile demokrasinin, İslamiyet ile laikliğin, İslamiyet ile özgür kadın anlayışının en iyi şekilde bağdaştırıldığı Türkiyemizde, bayramlarımızı bayram gibi kutlayacağız.

'AYRILIK TOHUMLARI YEŞERMEYECEK'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Türk milletini oluşturan fertler arasına ekilmek istenen nifak tohumlarının, kardeşlik bağında ayrılık olarak yeşermemesi için, herkesin bilinçli ve sağduyulu hareket etmesi gerekir. Bin yıldır, sevinçte tasada, zaferde ve mağlubiyette ayrılmaz bir bütün oluşturmuş Türk Milleti’nin bütün fertleri, sadece bayramlarla sınırlı kalmadan, her zaman birlikte olmanın sorumluluğunu yerine getirecektir.

'KAVGAYLA DEĞİL DEMOKRASİYLE'

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin bayram mesajında, “Kavga ederek değil, daha fazla demokrasi, birlik, dayanışma, diyalog ve uzlaşı ile hedeflerimize ulaşabiliriz. Türkiye hepimizin en değerli varlığı” dedi.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de “Gerçek bir bayramın yaşanabilmesi, ancak çatışmalı ortamların son bulması, bunun yerine onurlu bir barış ortamının tesis edilmesiyle mümkün olabilir” diye konuştu.