Açlık grevi eylemleri olaylı başladı

Diyarbakır, Van ve Cizre'de kitlesel açlık grevini desteklemek için yürüyüş yapmak isteyen eylemciler olay çıkardı, ortalık savaş alanına döndü

17 Kasım 2012, Cumartesi 17:19
A A

Diyarbakır'da BDP’nin isteğiyle bugün başlayacak ve 48 saat sürecek kitlesel açlık grevi nedeniyle kentte kepenkler açılmadı. Eylem nedeniyle kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, polis araçlarından gösterilerin yasaklandığı ve halkın yasağa uymasıyla ilgili Türkçe- Kürtçe anonslar yapıldı.

Diyarbakır’da BDP’nin 48 saat sürecek kitlesel açlık grevi çağrısı nedeniyle kepenk kapatma eylemi yapıldı. Eczane ve fırınlar dışında kentteki işyerlerinin neredeyse tamamı açılmazken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü olağanüstü güvenlik önlemi aldı.

Özel harekat timleri ve çevik kuvvet ekipleri kentin birçok yerinde güvenlik önlemi alırken, caddeleri dolaşan bir polis aracından Valilik tarafından yapılacak eylem ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyuran anonslar yapıldı.

TÜRKÇE-KÜRTÇE UYARI ANONSU

Polis aracından, "17-18 Kasım tarihlerinde Koşuyolu Parkı, Batıkent boş arazisine, Park Ormanı, Dağkapı Meydanı, Konukevi önü gibi yerlerde yapılacak eylem ve yürüyüşler Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanmıştır. Söz konusu bu yerlerde yapılacak toplanma veya eylemlere müdahale edilecektir. Tüm Diyarbakır halkına önemli duyurulur" denildi.

Polis araçlarından sürekli uyarı anonsları yapılırken, Kayapınar İlçesi Bayındırlık semtinde bulunan BDP il binasında ise toplanmaya başladı. BDP il binası çevresindeki cadde ve sokaklarda çevik kuvvet ekipleri panzerler eşliğinde önlem alırken, BDP il binası önünde toplananlara polis aracından Türkçe ve ardından da Kürtçe uyarı anonsu yapıldı. Polis aracından Kürtçe "Üçüncü kezdir çağrı yapıyorum. Bu eyleminiz suçtur, dağılın" anonsu  yapıldı. Bunun üzerine BDP il binası önünde toplananların büyük bölümü parti binasına girdi.

BDP’LİLER POLİSLE TARTIŞTI, OLAYLAR ÇIKTI

Diyarbakır’da açlık grevlerine destek için BDP önünden Park Orman’a gitmek isteyen ve aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile İl Başkanı Zübeyde Zümrüt’ün de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişilik gruba polis yetkilileri etkinliğin Valilik tarafından yasaklandığını toplanmalara ve eylemlere müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

Polisin, "Lütffen buradan dağılın bize yönelik bir saldırı olacağına dair duyumlarımız var" sözlerine tepki gösteren BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, "Ne duyumu ya, ne duyumundan bahsediyorsunuz. Sizin istihbaratınız da doğru çalışmıyor. Aldığınız duyumlar da doğru değildir. Artık yeter" dedi.

BDP il binasına kaydırılan grup bu kez burada oturma eylemi yaparken polis sık sık Türkçe ve Kürtçe anonslarla eylem ve toplanmaların Valilik tarafından yasaklandığını duyurdu. Oturma eylemi yapan gruba seslenen polis dağılmadıkları takdirde müdahale edileceğini anons etti. Yapılan uyarılar üzerine BDP’liler oturma eylemini bırakarak bina önünde basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, açlık grevlerine destek vermek amacıyla düzenledikleri destek eyleminin sadece Diyarbakır’da yasaklandığını öne sürerek, "Buradan başlayacak ve dalga dalga yayılacak olan eylemin bütün Türkiye’nin yayılacağını ve buradaki direnişten moral alacağını biliyorlar. İşte bunun için yasaklıyorlar" dedi.

Diyarbakır’ın bugün ayakta olduğunu söyleyen Aydoğan, "Şu anda Diyarbakır’ın bütün sokakları ve meydanlarını halk doldurmuş evinde, dükkanlarda, yaşadığı her yerde ve mekanda açlık grevine girerek cezaevindekilerle dayanışma eylemini fiilen sivil bir eylemlik olarak başlatmıştır" diye konuştu.

DAĞILIRKEN ORTALIK KARIŞTI

Daha sonra grup dağılırken, merkez Bağlar İlçesi’ndeki Emek ve Öğretmenler Caddesi üzerinde yüzleri kapalı grup yola barikat kurdu. Lastik yakarak yola barikat kuran eylemciler, polise taş ve el yapımı bomba atmaya başladı. Bunun üzerine polis saldırganlara basınçlı su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Kentin bir çok noktasında olaylar sürerken çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Emek Caddesi üzerinde bir otomobil saldırganlar tarafından yakıldı. Alevleri polisin TOMA araları ile söndürülürken, otomobil kullanılamaz hale geldi.

ARAÇLARI YAKTILAR

Şırnak’ın Cizre ilçesinde aralarında kadınlarında olduğu 90 kişinin açlık grevinde bulduğu Özgürlük Parkı’nda kalabalığın toplanması üzerine polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.

Kalabalığın dağılmaması üzerine polis gruba gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Grupta bulunanlar da polise taş, molotof kokteylleri attı. Atılan bazı molotoflar polis araçlarına isabet ederek, alev aldı. Alevler polislar tarafından söndürülürken, parkın etrafı savaş alanına döndü.

EYLEMCİLER VE POLİSLER BİRBİRİNE GİRDİ

PKK ve KCK’lıların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevlerine destek vermek için BDP bugün Van’ın Erek Caddesi üzerinde bulunan İtfaiye Meydanı’nda miting düzenledi. 3 bin kişinin geldiği mitinge BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ile Van Miletvekili Nazmi Gür, BDP Parti Meclis Üyesi Necla Yıldırım, Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ile bazi ilçelerin belediye başkanları katıldı.

BDP Genel Başkanı Demirtaş ile Van Milletvekili Gür’ün konuşmalarından sonra kalabalık, Erek Caddesi’nden kent merkezinde bulunan BDP çadırına kadar yürümek istedi. Kalabalık 200 metre ilerledikten sonra yol polisin zırhlı araçları tarafından kesilerek kalabalığın geçişine izin verilmedi. Bunun üzerine Sakık, Gür ve Buldan parti otobüsünden inerek polislerle görüşmeye gitti.

POLİSE TAŞ ATILDI

Yapılan bu kısa görüşme sırasında kalabalıkta bulunan bazı kişilerin polislere taş atmasıyla olaylar başladı. Sakık, Gür ve Buldan, polis müdahalesi ve göstericilerin attığı taşlar arasında kalırken, sıkılan gözyaşartıcı bombalardan da etkilendi.

Polis, taş atan göstericilere sert müdahalede bulununup dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi. Olaylar sırasında BDP Parti Meclisi üyesi Necla Yıldırım ise atılan gazlardan etkilenerek fenalık geçirdi. Yıldırım’a ilk müdahaleyi Sakık, Gür ve Buldan yaptı. Yıldırım ardından da durdurulan bir otomobile bindirilerek hastaneye kaldırıldı.

DHA


 

 


2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;