Açlık grevleri sona erdi

İmralı'da müebbet hapis cezasını çekmekte olan Abdullah Öcalan'ın dün çağrı yapması üzerine hapishanelerde süren açlık grevleri sona erdi. Açlık grevindeki BDP'li milletvekilleri de eylemi bırakacaklarını açıkladı

18 Kasım 2012, Pazar 09:17
A A

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu (TUHADFED) Başkanı Zübeyde Teker, cezaevlerinde 67 gün önce başlatılan açlık grevlerinin Abdullah Öcalan’ın İmralı’da kendisiyle görüşen kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla yaptığı çağrı üzerine bugün itibariyle sona erdirildiğini açıkladı.

>> KIRIKKALE'DE 60 MAHKUM AÇLIK GREVİNİ SONLANDIRDI

Öcalan'ın çağrısının ardından ilk aşamada İzmir'de 520 tutuklu dün gece açlık grevini sonlandırmıştı.

>> ÖCALAN NE DEMİŞTİ?

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu (TUHADFED) Başkanı Zübeyde Teker, Öcalan’ın çağrısı üzerine açlık grevinde bulunan tututlu ve hükümlülerin açıklama yaparak, bugün itibariyle açlık grevlerine son verdiklerini söyledi. Teker, bundan sonra açlık grevi sırasında kritik duruma gelenlerin tedavileri için girişimlerde bulunacaklarını ve bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

İmralı’da çarptırıldığı ağırlıştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan dün kendisini İmralı’da ziyaret eden kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla yaptığı çağrıda, cezaevlerinde açlık grevi yapan tutuklu veya hükümlülerin eylemlerini bir an önce sona erdirmesini isteişti. Öcalan’ın bu çağrısı BDP’nin Milletvekilleri tarafından dün gece çeşitli cezaevlerinde bulunan açlık grevcilerine iletilmişti. Açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin bu çağrı üzerine bugün itibariyle açlık grevlerine son verdikleri ifade edildi.

SAĞLIK EKİPLERİ CEZAEVİNDE

Diyarbakır cezaevinde BDP Milletvekili Adil Kurt ve genel başkan yardımcısı Meral Beştaş Danış cezaevlerinde açlık grevi yapan tutukluların şu anda muayenelerinin devam ettiğini, kronik hasta olup da kendilerini zorlayarak açlık grevine girenlerin kontrollerin yapıldığını söyledi.

BDP'Lİ VEKİLLER DE AÇLIK GREVİNİ BIRAKIYOR

Açlık grevlerine destek için Diyarbakır'da açlık grevi yapan BDP'li milletvekillerininde bugün bir açıklama yaparak açlık grevlerine son verecekleri belirtildi. BDP Genel Başkanı Yardımcısı Gültan Kışanak, bugün cezaevlerinde bulunan açlık grevcileri ile görüştüklerini ve Öcalan'ın çağrısı üzerine eylemlerine son verdiklerini belirtirek, "Şu anda Diyarbakır'daki açlık grevcilerini sağlık ekipleri müdahale etmeye başladı. İlk iki grupta başlayanların hastaneye kaldırılacağı belirtildi" dedi.

Cezaevlerinde süren ve bugün itibariyle sona erdirilen açlık gerevlerine destek için Diyarbakır DTK binasında 10 gündür açlık grevinde bulunan BDP'li Milletvekilleri ve Belediye başkanları ile Ankara'da meclisteki odasında açlık grevi yapan Leyla Zana'nın yapılacak basın toplantısı ile açlık grevlerine son vereceklerini açıklayacakları belirtildi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, bugüne sabah saatlerinde Diyarbakır'daki açlık grevinde bulunan tutuklular ile cezaevinde görüştüklerini ifade ederek, "Bize sayın Öcalan'ın açıklamalarını esas alacaklarını ve açlık grevi eylemine bugün itibariyle son vereceklerini açıkladılar. Şu anda sağlık ekipleri durumu kritik olan arkadaşlara cezaevinde ilk müdahaleyi yapıyor. Daha sonra hazırlanan raporlar doğrulutsuumnda ilk başlayan iki gruptakilerin hastaneye kaldırılacağını söylediler"dedi.BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak, açlık grevine destek için Milletvekillerinin başlattığı açlık grevi eylemi ile ilgili açıklama yapıp kararlarına kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

"CEZAEVLERİNDEN ÖLÜM ÇIKMADAN SONUÇLANMASI BİZİ SEVİNDİRMİŞTİR"


Diyarbakır'da bulunan BDP Milletvekili Nursel Aydoğan, cezaevlerinde tek bir ölüm çıkmadan böyle sonuçlanmasnı herkesi sevindirdiğini belirterek, "Fakat, tabi ki açlık grevlerinin taleplerle ilgili bölümü bizim için çok önemli. Bugün 68. gün ve halen sonuçlar cezaevlerindeki tutsaklar tarafından resmi açıklama yapılmadığı için tedavi kabul etmeyen tutsaklar var. Taleplerin karşılanmasıyla birlikte bütünleşmesini istiyorum, diliyorum. Yok eğer hüküm bu taleplerin karşılanması doğrultusunda ciddi bir adım atmazsa, bence Kürt halkında ve Türkiye halkında da bir kırılma yaratacaktır diye düşünüyorum. Biz zaten bu sürecin barışa hizmet etmesi gerektiğini ifade ediyorduk. Umuyoruz ve dimliyoruz ki öyle olur. BDP genel merkezi olarak, şu an il ve ilçe örgütlerimize bir talimat gönderdik. Bu talimat paralelinde, halkımız tarafından milletvekilleriyle birlikte tutsaklarla birlikte sürdürülen açlık grevleri sona erdirilecektir. Evet gidiyorlar, gece saat 03.00 sıralarında Kocaeli il başkanımız aradı, Kandıra 1 ve 2 nolu F Tipi Cezaevlerinde yatan tutsakların hepsi İzmit'teki Devlet hastanesine, Seka Devlet Hastanesi'ne kaldırıldılar ve Türk Tabipler Birliği'nin katkılarıyla, şuan orda tedavi başlamış durumda. Diğer cezaevlerinde de peyder pey tutsaklar tedavi edilmeye başlandılar. Diyarbakır'dakilerin de bugün tedavi amaçlı hastaneye götürüleceklerine dair bilgi var. Şimdi ben cezaevine gideceğim hastaneye gideceğim, son durum hakkında bilgi alacağım"diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;