Adalet Bakanı gazetecilerle buluştu

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hakim ve savcıların yasal olarak dinlendiğini söyledi

17 Kasım 2009, Salı 15:03
A A

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in gazetelerin genel yayın yönetmenlerine telefon dinleme olaylarıyla ilgili bilgi verdi. Ergin, Sarıyer Hakimevi'nde yayın yönetmeleriyle bir araya geldi.

Bakan Ergin, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Ergin, İmralı'ya yeni hükümlülerin sevkiyle ilgili, "5 kişilik bir ekip intikal etti. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonucu İmralı Cezaevi'nin yeni birimleri oluşturuldu. 9 kişilik bir cezaevi oldu şu anda. Türkiye'nin haksız eleştirilmesini önlemeye yönelik bir uygulamaydı" dedi.

Dinleme iddialarıyla ilgili de konuşan Ergin, "Hakim ve savcılarımız hakkında gelen şikayetleri bakanlığımız süzgeçten geçirdikten sonra yargıya taşımaktadır. Biz yargının bağımsız ve tarafsız çalışması için önlemler aldık, alıyoruz" dedi.

İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in dinlenmesiyle ilgili soruya ise Ergin şöyle cevap verdi: "Sonucun muhataplara bildirilmesi süreci işliyor. Kanunda öngörülen prosedür kesinlikle ihlal edilmiş değil. Yasal olarak işleyen süreç şu an işliyor.

Engin'in Ergenekon savcılarının dinlettiği yönünde bir ifadem olmadı. 69 hakim, savcı dinlendi .Yargıtay'ın dinlenmesi diye birşey yok. Yargıtay kanununa tabi olan kişilerin sayısı bellidir"

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;