Adalet Bakanlığı'ndan 'Silivri' açıklaması

Adalet Bakanlığı, "Silivri Cezaevinde taşınma sırasında tutuklulara akşam yemeği ile sabah kahvaltısı verilmediği, kötü muamele yapıldığı, cezaevinin inşaat halinde olduğu ve yeterince ısıtılmadığı" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi

01 Mart 2011, Salı 22:29
A A

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Silivri Cezaevi'nin taşınması sırasında tutuklulara akşam yemeği ve sabah kahvaltısı verilmediği ve kötü muamele yapıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün (1 Mart 2011) bazı internet sitelerinde yayımlanan haberlerde, "Silivri Cezaevinde taşınma sırasında tutuklulara akşam yemeği ile sabah kahvaltısı verilmediği, tutuklulara kötü muamele yapıldığı, cezaevinin inşaat halinde olduğu ve yeterince ısıtılmadığı" yönünde gerçeği yansıtmayan iddialar gündeme getirilmiştir.

>> GECE YARISI OPERASYONU İLE AYIRDILAR

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde inşaatları devam ettiği için daha önce açılamayan 1 ve 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumları inşaatların tamamlanmasının ardından faaliyete alınmıştır. Söz konusu cezaevlerinde inşaat faaliyetleri ve diğer eksiklikler tamamlanmış olup binaların ısıtılması konusunda da herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Cezaevlerindeki yoğunluk nedeniyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca kampüsteki diğer binalar ile ve Metris 1 ve 2 Nolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumlarından yeni açılan bölümlere hükümlü ve tutuklu nakilleri yapılmaktadır. Bu nakiller sırasında hükümlü ve tutuklulara akşam yemeği ve sabah kahvaltısı verilmiştir.

Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı verilmediği ve bazı tutuklulara kötü muamele yapıldığı iddiaları hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca cezaevinin inşaat halinde olduğu ve yeterince ısıtılmadığı iddiası da doğru değildir."

(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;