Adalet Bakanlığı'ndan yargıya büyük gözaltı

Adalet Bakanlığı'nın, meslekten ihracını istediği YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Sincan 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ı dinlemek için Yargıtay Başkanlığı ve Sincan Adliyesi'ne ait telefonları takibe aldırdığı ortaya çıktı

12 Kasım 2009, Perşembe 05:00
A A

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun üzerine kayıtlı 11 ayrı telefonun usulsüz biçimde dinlendiğine yönelik suç duyurusu üzerine Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Türkiye’deki telefon dinlemelerinin merkezi olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) ‘tespit yapılması’ kararı almıştı.

Bu karar, Ankara 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Hayri Keskin ve 3 uzman tarafından 5 Kasım’da yerine getirilmişti. Hâkim Hayri Keskin inceleme raporunu tamamlayarak Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

FİZİKİ MÜDAHALENİN NEDENİ

Raporda, Eminağaoğlu’nun dinlenen telefonlarından birinin Yargıtay Başkanlığı’na ait olduğu belirtildi. Dinlemenin santral telefonu üzerinde yapılması nedeniyle, Yargıtay santralını kullanan 250 hakim ve savcının telefonları da dinlenmiş oldu.

İddiaya göre TİB görevlileri, Yargıtay santralının dinlenildiğinin tespit edilmesi üzerine Hakim Keskin’e fiziki müdahalede bulundu. Hakim Keskin, TİB görevlileri hakkında suç duyurusunda bulununca soruşturma başlatıldı.

TİB uzmanları, Eminağaoğlu’nun dahili hatlarının dinlemeye alındığını, santraldan bütün Yargıtay’ın dinlenmesinin söz konusu olamayacağını iddia etti. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker dün Ankara Başsavcılığı’na Yargıtay’ın telefonlarının dinlenip dinlenmediğini sordu.

SORUŞTURMA RAPORUNDA VAR

Adalet Bakanlığı’nın, YARSAV Başkanı Eminağaoğlu ile Sincan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın meslekten ihracı istemiyle hazırladığı soruşturma raporu, Kaçmaz’ın telefonlarının dinlenebilmesi için Sincan Adliyesi santral numarasının da dinlemeye alındığını ortaya koydu.

Tüm dinleme faaliyetlerinin, Adalet Bakanlığı’nın 5 Eylül 2008’de verdiği genel nitelikli “terör” soruşturması kararı doğrultusunda gerçekleştirildiği anlaşıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;