Adana kapışması

Erdoğan “Yasalar müsaade ediyorsa, biz 'hodri meydan' demeye hazırız” dedi

Adana kapışması

‘VEKALETLE OLMAZ’

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nca görevden alınmıştı. Adana’da yeni başkan, Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısında seçilemezken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan yeni bir öneri geldi.

CHP Parti Meclisi toplantısı öncesi soruları yanıtlayan Baykal, “Yerel seçimlere 4 yıl varken Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan Adana vekâletle yönetilemez” dedi. Baykal şöyle devam etti: Yapılması gereken doğrudan Adana halkının kararına yönelmektir, belediye başkanlığı seçimini gerçekleştirmektir. Hükümeti göreve çağırıyorum.

‘BİZ HAZIRIZ’

CHP Lideri Baykal’ın bu çağrısına Başbakan Tayyip Erdoğan birkaç saat sonra yanıt verdi. Ankara’da Cer Modern Sanatlar Merkezi’nin açılış törenine katılan Erdoğan, “Hukuk devleti içinde yasalarımız, eğer bu seçimlerin yapılmasına müsaade ediyorsa, biz AK Parti olarak her zaman ‘hodri meydan’ demeye hazırız” dedi.

Erdoğan şunları söyledi: Bizim bu noktada hiçbir sıkıntımız yok. Bunu Sayın Baykal da bir inceletirse biz de inceleriz. Sizin ekibiniz de, bizim ekibimiz de MHP de, BDP de, hepsi otursunlar konuşsunlar. Ama bildiğim kadarıyla böyle bir seçim yapılması mümkün değil.