Adet dışı kanamaların nedeni nedir?

Adet dışı kanamaların nedeni nedir?

30 Eylül 2009, Çarşamba 15:03
A A

 

Kadınlardaki adet dışı kanamalarının pek çok nedeni olduğu için izlenmesi gerekiyor. Eğer menopoz döneminde bu sorun ortaya çıkarsa daha da ciddiye alınmalı. Çünkü hayatı tehdit edebilecek hastalıkların ilk belirtisi olabilir.

SORU: Annemin 20 gündür kanaması var

Annemin 20 gündür adet kanaması var. Üşüyor, sürekli başı ağrıyor. Henüz bir doktora gitmedi. Sebebi ne olabilir? Bize yardımcı olursanız çok seviniriz. Doktor için randevu aldık ama sizden de bilgi rica ediyoruz.

CEVAP: Sevgili okuyucumuz, annenizin 45-50 yaşlarında olduğunu varsayarak kanamanın nedenleri üzerinde konuşalım. Kadınlarda normal dışındaki kanamalar daima dikkatle izlenmeli ve üzerinde dikkatle durulmalıdır. Doğum ve düşüklerden sonra devam eden kanamalar rahim içinde bir plasentanın parçası kaldığını düşündürür.

Bunun dışında plasentanın iyi ve kötü huylu tümörleri de kanama yapabilir. Sonuçta kanama nedeni süratle bulunmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Erken gebeliğe bağlı kanamalar, rahim, rahim ağzı ve yumurtalığın bazı hastalıkları da kanamalara neden olabilirse de genç hanımlarda normal dışındaki kanamalar genellikle hormonal bozukluklardan olabilir. Bunlara verilecek ilaçlarla kanama düzene sokulur.

İlaca rağmen durum düzelmiyorsa kanama nedenini aramak için daha ciddi araştırmalara geçilir. Menopoz yaşına yakın veya menopozdaki bir kadının kanaması her zaman ciddiye alınmalı ve mutlaka kanama nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bu da genelikle rahimden biyopsi yapılarak olur. 50’li yaşlarda rahim ağzı ve rahimde kanama yapacak pek çok ciddi hastalık olabilir.

SORU: Kürtaj sağlığımı nasıl etkiler?

Ben geçen ayın 9’unda kürtaj oldum. Henüz 1 ay bile olmadı. Vajinamın girişinde ve vajinamda sürekli bir kaşıntı ve yanma var. Bunun kürtajla bir bağlantısı var mıdır? Ve kürtaj bana ileride ne gibi zararlar verebilir? İleride çocuğumun sağlığını ve benim sağlığımı nasıl etkiler? Ya da ileride çocuk istediğimde bir sorun yaşar mıyım?

CEVAP: Kürtaj bir cerrahi müdahaledir. Kürtajın yapılabilmesi için dış genital organlar, vajina ve rahim ağzı antiseptik solüsyonlarla temizlenir ve işleme ancak ondan sonra başlanır. Bahsettiğiniz yanma gibi şikayetler kullanılan ilaç ve maddelerin tahrişi ile olabileceği gibi daha sonra aldığınız bir enfeksiyonla da olabilir. Bunun için muayene olup gerekli tedaviye başlamanız gerekiyor. Kürtaj ileride ne gibi zararlara yol açabilir?

Her şey yolunda gitmiş ve bir komplikasyon olmamışsa önemli bir zarara neden olacağını sanmıyorum ama kürtaj esnasında enfeksiyon ya da kürtaj esnasında rahim delinmesi olursa veya içeride parça kalıp tekrar tekrar kürtaj yapılması gerekirse, o zaman bazı sorunlar çıkabilir. Mesela gebe kalmanın zorlaşması, bel ve kasık ağrıları, adet düzensizlikleri gibi...

Profesör Jinekolog Doktor Derin Kösebay

saglik@posta.com.tr

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;