'Adi bir komplo'

İnternete bu kez CHP Lideri Baykal ile CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok'a ait olduğu öne sürülen video görüntüleri düştü

'Adi bir komplo'

‘DUYDUN MU?’ FISILTISI

Meclis’te Anayasa Değişiklik Paketi’nin tamamı üzerine yapılan oylama öncesi TBMM Genel Kurulu ‘bomba’ bir iddia ile sarsıldı.

Gece yarısı bakan ve vekillerin “Duydun mu? Gördün mü?” diye birbirine fısıldadığı iddia CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile ilgiliydi.

İnternete sızan bir video kaydında Baykal’ın CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ile birlikteyken gizlice çekilen görüntülerinin yer aldığı öne sürüldü.

Baykal’a ait olduğu öne sürülen görüntüler ilk kez ‘metacafe.com’ ardından da Vakit Gazetesi’ne ait olduğu bildirilen ‘habervaktim.com’ adlı internet sitesinde yayınlandı.

Kısa süre sonra bu sitelerden çıkarılan görüntüler daha sonra Türkiye’de erişim yasağı hâlâ süren ‘Youtube’a kondu.

YAYIN ve ERİŞİM YASAĞI

Önceki gece yarısından sonra internete düşen görüntülerle ilgili olarak dün sabah erken saatlerde Ankara Adliyesi’ne giden Baykal’ın avukatları, başsavcılığa suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, sorumluların cezalandırılması ve söz konusu görüntülere erişimin engellenmesi talep edildi. Ankara Başsavcılığı da bunun üzerine soruşturma başlattı.

Savcılık soruşturma kapsamında ilk olarak bahse konu görüntülere erişimin engellenmesine karar verdi ve gereğinin yapılması için kararı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) bildirdi. TİB, internetten yayınlanan görüntülere erişimi engellediğini duyurdu.

GİZLİLİK KARARI

Savcılığın talebi üzerine Ankara 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi, Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülere ilişkin gizlilik kararı aldı.

Mahkeme “Hazırlık soruşturmasında müştekinin konumu, olayın toplumsal boyutu dikkate alınarak soruşturmanın gizli yürütülmesine” karar verdi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk tarafından yürütülecek soruşturma, “Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kişisel verilerin kaydedilmesi” ve ‘hakaret suçları’ kapsamında gerçekleştirilecek.

‘HESABINI VERECEKLER’

CHP milletvekilleri söz konusu görüntülerin yayınlanmasına sert tepki gösterdi. CHP’li Mehmet Sevigen, ‘Adi bir komplo’ olarak nitelediği olayla ilgili olarak, “Böyle ahlaksızlık, şerefsizlik olur mu?

Başbakan için de neler söylüyorlar. Bakın olay, anayasa paketiyle ilgili referandum ve 22-23 Mayıs’ta yapacağımız kurultay öncesi gündeme getirildi.

Adi ve ahlaksızca bir komplo bu. Yapanları ortaya çıkaracağız, hesabını soracağız” değerlendirmesi yaptı.

‘AHLAKSIZLAR’

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü de, “Ahlaksız bir grubun oyunu. Kaşımaya gerek yok” dedi. CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan ise “Bu bir iftiradır, montajdır. Genel başkanımızın bizim kefilliğimize ihtiyacı yok. Kimse Sayın Baykal’a böyle çamur atamaz” diye konuştu.

3