'Afrika sıcakları' buz talebini patlattı

Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Adana'da, Kuzey Afrika sıcaklarının da etkisini hissettirmesiyle buz satışları patladı.Adana'da hizmet veren buz fabrikası, üretimini iki katına çıkararak talebe yetişmeye çalışıyor

02 Temmuz 2017, Pazar 11:56
A A
Türkiye'nin en sıcak kentlerinden Adana'da, Kuzey Afrika sıcaklarının da etkisini hissettirmesiyle buz satışları büyük oranda arttı.   Kentte 3 tesisle faaliyet gösteren işletmede, özel kalıplara doldurulan suyun amonyak gazıyla sıfırın altında 13 derecede 4 saat süreyle dondurulmasıyla elde edilen buzlara, vatandaşlar, fabrikalar ve gıda sektöründe hizmet veren iş yerleri yoğun talep gösteriyor.
 

13 KİLOLUK KALIPLARIN ADEDİ 5-6 LİRA 
 

Perakende ve toptan olarak alınabilen 13 kilogramlık buz kalıplarının adedi 5-6 liradan satılıyor. Özellikle yaz aylarında sıcak havadan bunalan vatandaşların tercih ettiği rendelenmiş buzdan hazırlanan yöresel bir tat olan "bicibici" yapan  işletmeler, buz fabrikalarının en iyi müşterileri arasında yer alıyor.Çukurova'da 42 dereceye ulaşan sıcaklık ve yoğun nemden bunalan tarım  işçileri ise aldıkları buzları tarla kenarlarında özel kaplarda muhafaza ederek  gün boyu içeceklerini soğuk tutuyorlar. Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisinin yoğun olarak hissettirdiği Adana'da, son günlerde sabahın ilk saatlerinden itibaren fabrikaya gelenler ile özel sipariş verenler, buz kalıplarını kısa sürede  tüketiyor.
 

GÜNDE 30 TON BUZ SATIYORUZ


İşletme sahibi Reşat Karaca, yaptığı açıklamada, baba mesleği olan buz işletmeciliğini 1967'den bu yana yaptığını söyledi.     Bölgedeki hava sıcaklığı nedeniyle buza rağbet olduğunu anlatan Karaca, "Çöl sıcaklarında yüzde 100 kapasiteye ulaşmaya çalışıyoruz. Özellikle 3-4 gündür satışlarımızdan yüzde 100’ün üzerinde bir artış yaşanıyor. Sıcaklardan dolayı günde 30 tona yakın perakende ve toptan satışımız var" ifadesini  kullandı.
 

"BUZ OLMAZSA VAY HALİMİZE" Sabah saatlerinde fabrikanın önüne gelen tarım işçilerinden Erkan Bayık, tarlaya gitmeden önce buz aldıklarını belirterek, “Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Buz olmazsa gün boyu sıcak su içeriz.” diye konuştu. Bir başka tarım işçisi Ahmet Kaş ise 40 derecenin altında çalıştıklarını vurgulayarak “Buz da olmazsa vay halimize” dedi. Ali Kişif ise kentte deniz kenarına, pikniğe ya da balığa giderken yanlarında muhakkak buz kalıbı götürdüklerini kaydetti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;