Ağız estetiğinde botoks mucizesi

Kalbimiz, gözümüz, başımız ağrıdığında hiç tereddüt etmeden bir doktora gideriz. Peki ama dişlerimiz?

Ağız estetiğinde botoks mucizesi

Röportaj: Merve Özaytekin

mozaytekin@posta.com.tr

Ağız ve diş sağlığı ‘hayati bir önem taşımadığı’ düşüncesiyle pek önemsenmiyor. Hatta bazı kulaktan dolma bilgilerle ağız ve diş sağlığı konusu geçiştiriliyor. Oysa diş problemleri ölüme dahi giden birçok rahatsızlığın nedeni. Küçük yaşlarda öğrenilen diş bakımıyla başlayan diş sağlığı bugün estetik görünümde bile büyük önem taşıyor. Diş hekimi Doç. Dr. Tosun Tosun “Dış görünüş çok önemli. Artık insanlar diş eti görünmesin, gülüşü daha güzel olsun diye diş hekimlerine başvuruyor. Biz de onlar için tasarım yapıyoruz. Hatta ünlülere benzemek isteyenler bile ellerinde dergilerden kestikleri fotoğraflarla kapımızı çalıyor” diyor.

 Türkiye’de diş sağlığı ne durumda?

Medya organlarının halkı bilgilendirme olanağının artması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ağız sağlığına önem vermesiyle pek çok şey değişti. Artık hastaya eskisi kadar bilgi vermemiz gerekmiyor. Örneğin 2000’li yıllardan önce implant yapılacaksa detaylı anlatırdık. Şimdi hastalar konuyu zaten bilip geliyor.

 Eksiğimiz nerede?

İngiltere diş macunu tüketiminde Avrupa topluluğunda birinci sırada. Kişi başına yarım kilo 5 yüz gram diş macunu düşüyor. Nedeniyse diş sağlığıyla ilgili eğitimin ilkokuldan beri verilmesi. Bugün Türkiye’de eskiden yapılan eğitimsizlik hatalarını yaşıyoruz. Hâlâ ağzında eksik dişle yaşayan, çürüğü olan kişi sayısı çok yüksek. Birçok kişi diş ve diş eti sorunu yaşamasına rağmen ekonomik yetersizliğinden dolayı tedavi olmaktan vazgeçiyor.

İnsanları korku ne kadar etkiliyor?

Evet, korkanlar da var ama korkmamız gerekiyor. Ailem 8 nesildir diş hekimi. Eskiden berberler diş hekimi görevini üstlenirmiş ya, öyle bir aileden geliyorum. Büyükbabam büyükbabasının, babam da büyükbabamın çalıştığı metodlarla çalışmış. Ancak 90’lı yıllarda teknoloji ilerledi. Beyaz dolgular çıktı, porselen diş yapımında teknoloji gelişti. 2000’li yıllarda implant, lazer devreye girdi. Estetik diş hekimliği ortaya çıktı. Şimdi tamamen metodlar değişti. Artık çalışma tarzımız konfor konsepti üzerine kurulu. Tedaviler acıtmadan, az maliyetli yapılmaya yönelik.

Diş hekimine ne sıklıkla gitmeliyiz?

En iyisi 6 ayda bir; ya da en az yılda bir gitmek. Ağızdaki mikro organizmalar, hem diş eti hem de çürümeye neden oluyor. Ağızdaki bakteriler, dişlerimizi çok iyi fırçalasak dahi, diş eti cebi dediğimiz bölgede mutlaka diş taşları oluşturuyor. Sonrasında da diş eti hastalığı olarak alt kısımlara inerek kemik erimesi yapıyor. O yüzden senede bir mutlaka diş taşlarını temizletmek gerekir.

Temizlenmezse ne olur?

Çürümeler meydana gelir. Ağızdaki diş taşlarına daha çok bakteri tutunur, daha çok bakteri daha çok çürüğe yol açar ve kemik erir. Kemik tamamen ortadan kalkar, diş sallanır, kendiliğinden düşebilir. Ayrıca ağızdaki asit arttıkça dokuyu eritir ve bakteriler vücuda girebilir. Ve kana karışıp kalp kısmına ulaşırsa kalp kapakçığında endokardit yapar. Bu kişinin ölümüne bile yol açar. Genel sağlık problemleri olanlar öncelikle ağız sağlığını kontrol ettirmeli. Çünkü ağızda küçük olarak görülen bir problem, aslında kişi için hayati riski de beraberinde getirir. Ağzındaki apse çok ufaktır ve vücudu onu baskılıyordur. Ama hasta bir anda grip olur. Hastanın bağışıklık sistemi düşer. Oradaki enfeksiyon büyüyerek kana karışabilir.

Amerika’da bazı beyazlaştırıcılar denetimli satılıyor. Ülkemizde böyle bir uygulama yok. Diş beyazlatmak tehlikeli mi?

Amerika’da bir diş deposundan malzeme satın alamazsınız. Sadece doktor muayenehanesinden sipariş edilebilir. Türkiye’de bu sistem tam gelişmedi. Diş hekimlerinin uyguladığı diş beyazlatıcılar yüksek konsantrasyonlu olduğu için gözlerle veya ağızdaki uygulama sırasında diş eti dokusuna teması halinde ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle bu uygulama, beyazlatmayı bilen diş hekimlerine yaptırılmalı.

 Diş beyazlatıcıyı neye göre seçeceğiz?

Ev tipi olanları hastalar kendileri uygulayabilir. 2 saat ya da 6 saat uygulanan jeller var. Bunlar konsantrasyonu düşük, kolay kullanım için yapılmıştır. İçerdiğindeki ilaç miktarı azdır. Hepsi kuralına uygun kullanılırsa problem olmaz.

Sağlıklı diş ne renktir?

Sağlıklı dişin rengiyle alakası yok. Sağlıklı dişi, üstünde herhangi bir dolgu kaplama restorasyon olmaması olarak özetliyoruz. Diş eti çekilmesi olmaması, dişte sallanma olmaması gibi kriterler de dişlerin sağlıklı olduğunu gösterir.

Çıkan haberlere göre dolgu tarihe karışacakmış. Onun yerine jeller kolayca uygulanabilecekmiş, doğru mu?

Bilimsel makaleleri takip ediyorum. Bu bilgiyi henüz bilimsel makalelerde görmedim. Görmemem, haberin yanlış veya içeriğinin doğru olmadığı anlamına gelmez. Bazen bilimsel gelişmeler, ticari kaygılardan dolayı gizleniyor. Sadece Türkiye’de değil, yurt dışındaki gazetelerde de bu haber çıktı ama bilimsel yayınlarda henüz yayınlanmadı.

Botoks mucizesini artık diş hekimleri de kullanıyor. Botoksla neler yapılabiliyor?

Botoks uygulandığı bir kası gevşetiyor. Türkiye’de ben de botoks uygulayan diş hekimlerinden biriyim. Kanuni yetkim ağız içerisiyle sınırlı. Birkaç senedir, İtalya başta olmak üzere pek çok ülkede diş hekimleri sadece ağız içerisini değil, ağız estetiğinin tamamlayıcısı olarak dudak bölgesinde de çalışmaya başladı. Botoksla diş etlerini perdeliyor, gülümsemesinden memnun olmayan ya da dudak kenarları aşağı doğru sarkık olanların gülümsemesini düzeltiyoruz.

Nasıl yapıyorsunuz?

Diş eti görünenlere ağız içerisinden botoks uygulayarak, diş etlerini perdeliyoruz. Gülümsemeyi düzeltmek için yine ağız içerisinden dudak kenarlarını çene altına doğru çeken kası botoksla etkisiz hale getiriyoruz. Ve gülmeyi yukarıya alıyoruz.

Başka?

Bir de çenelerini sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlığı (bruksizm) sebebiyle kulak ağrısı, baş ağrısı, dişlerde aşınma gibi problemleri olanların çiğneme kaslarına botoks uyguluyoruz. Botoks 6 ay süreliğine yapılıyor. 6 ay sonra tekrar yapılması gerekiyor.

 Peki hasta çiğneme kaslarına botoks uygulandığında yemek yemekte zorluk çekiyor mu?

Hayır çekmiyor. Çünkü gece diş sıkma miktarı, gündüzki sıkma kapasitesinin en az beş katıdır. Yani elinize ısırtma yaptırıp 50 kilo ölçüyorsak, bruksizm sırasında 250-300 kilo ısırırsınız. Botoks yaptığımızda yine hasta 100-150 kilogram ısırabiliyor.

 Estetik anlamda başka neler yapıyorsunuz?

Gülüş tasarımı. Kişi güldüğü zaman estetik normlara göre üst dudağın bittiği yerde, diş görünmeye başlamalı. Dolayısıyla diş etlerinin gözükmemesi gerek. Ayrıca gözüken dişlerin surata göre simetrik, sağ ve sol tarafın eşit olması gerekir. Bunlara uygun değilse, biz buna uyar hale getirmek için tasarlıyoruz. Gereken her işlemi sırasıyla gerçekleştiriyoruz.

Estetik kaygılarla gelenler gülüşü ünlülere benzesin istiyor mu?

Evet. Harika Avcı’nın dişleri gibi dişleri olsun isteyen bir hastam vardı. Bütün detaylara varıncaya kadar dişlerini yaptık. Hasta hala memnun değil. Bir yerde Harika Avcı’yla karşılaşıyor ve fotoğraf çektiriyor. “Onun suratına bak, bana bak hiç benzemiyoruz” dedi. Ben de “Dişlerinizi yaparak keşke bütün suratınızı değiştirebilsek. Ama mümkün değil.” demiştim. Hasta dişleri yapıldığı zaman suratı değişecek sandı. Ama öyle bir şey olamaz. O yüzden artık elinde fotoğrafla gelenlere öyle bir şeyin olmayacağını anlatıyorum.

Diş sağlığı ve temizliği hakkında doğru bilenen yanlışlar

Dişlerinizi sert bir fırçayla temizlerseniz daha iyi olur

Kesinlikle yanlış. Dişleri sert bir şekilde fırçalamak bilinenin aksine dişlerin iyi temizlenmesine neden olmaz. Aksine sert fırçalama dişlerde aşınmalara neden olmaktadır. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka belirginleşir ve diş rengi sarı görünür. En önemlisi dişlerde sert fırçalamaya bağlı hassasiyet ve diş etinde çekilme de söz konusu olabilir. Çok yumuşak fırçalar ise dişleri temizlemeyeceğinden orta sertlikte fırça kullanılmalıdır.

Diş fırçasını 3 ayda bir yenilemek gerekir

Diş fırçalarının 6 ayda bir yenilenmesi gerekir, ancak çok sert fırçalayanlarda fırça kıllarının dışa doğru kıvrılması durumunda 3-4 ayda bir fırça yenilenebilir.

Sağlıklı dişler için sadece fırçalamak yeterlidir

Ağız ve diş sağlığı için dişlerin fırçalanması yeterli sanılmaktadır. Ancak diş fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra, dilin üst kısmının da özel dil fırçası veya diş fırçasının sapıyla sıyrılarak ağzın mikroplardan arındırılması da gerekmektedir.

Karbonatla fırçalamak dişleri beyazlatır

Halk arasında dişlerin tuz veya karbonatla fırçalanmasının dişleri beyazlattığı kanısı da yanlış bir bilgidir. Dişlerin tuz ya da karbonatla fırçalanması dişleri beyazlatmaktan çok içerdiği büyük granüller nedeniyle diş minesini çizmekte, aşındırmakta ve matlaştırmaktadır.

Mercimek büyüklüğündeki diş macununu koyduktan sonra fırçanın ıslatılması gerekir

Fırçalamaya başlamadan önce fırçanın ıslatılmaması gerekmektedir zaten macunun köpürmesi için yeterli sıvı ağızda mevcuttur.

Çarpık dişleri düzeltmek için çocukluk çağını kaçırmamak gerekir

Çarpık dişler ortodonti tedavisiyle her yaşta düzeltilebilir.

Bir kez diş taşlarını temizletirseniz daha çok taş oluşur

Doğru teknikle fırçalama yapıldığında diş taşı oluşumu engellenebilir.

Diş eti kanıyorsa dişinizi fırçalamayın

Son derece yanlış bir bilgi. Diş fırçalama sırasında dişlerin kanaması nedeniyle fırçalamamak çok daha fazla soruna yol açar. Çünkü diş eti kanaması iltihabın bir belirtisidir.

Diş ağrısını Aspirin ve rakı geçirir

Yanlış. Alkol ve alkol içerikli maddeler diş ve diş eti bölgesine uygulandığında diş etlerinde alkol-aspirin yanığı görülebilir ve dişlerin üzerine uygulanan diğer maddelerin de ağrı kesici özellikleri yoktur.

Diş çürüğü genetik midir?

Diş çürükleri genetik bir oluşumdur. Vitamin D reseptör geninin bozukluğu diş çürüklerine yatkınlığı arttırmaktadır.

Hamilelikte diş tedavisi yapılabilir mi?

Diş tedavisi açısından hamilelik dönemini üçe ayırmak mümkündür: İlk üç aylık dönemde bebeğin çok hassas olduğu bir dönem olmasından ötürü gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş veya müdahale edilmediği takdirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarda, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. İkinci üç aylık dönem ise hamileliğin sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir. Üçüncü üç aylık dönem içerisinde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekiminin müdahale etmesi uygun olmayacaktır.

 Diş ipi diş etlerine zarar verir?

Dişlerin aralarını temizlemek, diş fırçalarının ulaşamadığı yüzeylere ulaşmak için mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Diş aralarını temizlemek diş eti hastalıklarını, nefes kokusunu ve diş çürümelerini önlemede etkili olduğu gibi diş ipi kullanımı, diş fırçalamak kadar önemlidir.

4