Ağrısız doğum hakkında en çok merak edilenler

Pek çok kadının bugüne kadar yaşadığı en şiddetli ağrı olarak nitelendirdiği doğum sancısı hakkında bunları biliyor muydunuz?  

25 Mayıs 2017, Perşembe 09:36
A A

Doğum ağrısı, kendine has özellikler taşıyan çok yönlü bir ağrı olarak tanımlanır. Genellikle çok şiddetlidir. Pek çok kadın tarafından yaşadıkları en şiddetli ağrı olarak ifade edilir. Doğum sancısı annenin gereğinden fazla acı çekmesine, fizyolojik strese girmesine ve bunun sonunda da yorgun düşmesine neden olur. Günümüzde geliştirilen yeni uygulamalarla anne adaylarının doğum sancısı çekmelerinin önüne geçiliyor.   

Epidural Analjezi “Ağrısız Doğum” ya da “Prenses Doğum” adıyla bilinen yöntemle normal doğumda ya da sezaryen operasyonunda ağrı hissi ortadan kalkıyor. Yöntem özellikle sezaryen doğumda genel anesteziden farklı olarak anne adayının işlem esnasında uyanık olması ve etrafında olup bitenleri tümüyle algılamasını sağlıyor. Normal doğum için sık tercih edilen ağrısız doğumun en çok merak edilen yönleri…  

AĞRISIZ DOĞUM NASIL YAPILIR?

AĞRISIZ DOĞUM NASIL YAPILIR?

Epidural anestezinin (ağrısız doğum), çok ince bir katater yardımıyla belden epidural saha adı verilen bölgeye girilmesi ve bu bölgeye lokal anestezik maddenin verilmesi şeklinde uygulanır. Uygulama sonrasında anne adayı dokunmayı, baskıyı hisseder, kalkıp yürüyebilir ama ağrı hissetmez. Hasta güvenliği açısından ameliyathane ortamında uygulanır. Anestezi doktoru anne adayla ön görüşme yaparak işlemin detaylarını anlatır. Anne adayının soruları varsa da onları cevaplandırır.  

AĞRISIZ DOĞUMDA ANNEYE VERİLEN İLAÇ BEBEĞE ZARARLI MIDIR?

AĞRISIZ DOĞUMDA ANNEYE VERİLEN İLAÇ BEBEĞE ZARARLI MIDIR?

Uzmanlar ağrısız doğumda kullanılan ilaçların özel bir bölgeye uygun dozda verildiğinde bebeğe hiçbir zararının dokunmayacağını ifade ederler. Kullanılan ilaçların kana çok az geçtiği, geçse bile bebeğe ulaştığında kısa süre içerisinde parçalanmasından dolayı bebek üzerinde olumsuz bir etkinin beklenmediği belirtilir. Annenin düzgün nefes almaya başlamasından sonra bebeğe giden oksijen miktarının artığı bu nedenle de bebeğin doğum sonrasında daha canlı olacağı belirtilir. Fakat yine de her ihtimale karşın epiduralin uygulanmasından yaklaşık 30 dakika boyunca bebek dikkatlice izlenir.   

AĞRISIZ DOĞUM YAPTIRAN ANNE “SAKAT KALABİLİR” İDDİASI DOĞRU MU?

AĞRISIZ DOĞUM YAPTIRAN ANNE “SAKAT KALABİLİR” İDDİASI DOĞRU MU?

Ağrısız doğum uygulanırken kullanılan kataterler omuriliği örten zarın dışına yerleştirilir. Yani, anne adayının belinden su alınmaz. Tekniğine uygun yapıldığında anneye hiçbir zararının olmadığı belirtilir. Tam tersi anne adayı hiç ağrı hissetmediğinden dolayı doğum esnasında hırpalanmaz ve yorgun düşmez. Anne adayı doğumdan sonra en kısa zamanda bebeğine bakacak duruma gelir.  

AĞRISIZ DOĞUM BEL FITIĞI OLAN HASTALARA UYGULANIR MI?

AĞRISIZ DOĞUM BEL FITIĞI OLAN HASTALARA UYGULANIR MI?

Epidural anesteziyle bel fıtığı ameliyatları bile yapıldığını belirten uzmanlar, uygulamanın bel fıtığı olan ve bel ağrısı çeken hastalara da uygulanabileceğini ifade edilir. İşlem öncesinde anne adayının bel fıtığının hangi bölgede olduğu ve işlemin yapılıp yapılamayacağı anestezi doktorunun yapacağı gerekli incelemesinden sonra netleşmektedir.  

 AĞRISIZ DOĞUM BEL AĞRISI YAPAR MI?

AĞRISIZ DOĞUM BEL AĞRISI YAPAR MI?

Genellikle bel bölgesinde herhangi bir problem yoksa epidural anestezinin ağrı yapmadığı belirtilir. Bu yöntem uygulansa da uygulanmasa da doğum sonrasında her 3 kadından birisinde bel ağrısının olacağı ifade edilir. Bu durumun hamileliğe bağlı olarak, vücudun ağırlık merkezinin zamanla öne kaymasıyla bel kaslarının bunu karşılamasının, doğum sonrasında aniden yaşanan değişiklikten sonra olduğu düşünülmektedir.  

Ağrısız Doğumun Avantaj ve Riskleri Nelerdir?