Ahmedinejad'tan doğacak her çocuğa 1000 dolar

Ahmedinejad'tan doğacak her çocuğa 1000 dolar

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ailelerden çocuk kontrol programlarına uymamalarını ve daha fazla çocuk yapmalarını istedi. Ahmedinejad ayrıca doğan her çocuk için hesap açacaklarını ve bu hesaba da bin dolar para yatıracaklarını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 çocuk tavsiyesine İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da katıldı. İran Devlet Televizyonu'na konuşan Ahmedinejad, İran'da halen uygulamada bulunan ‘2 çocuk yeter' anlayışını eleştirdi. Ahmedinejad bunun batılı ülkeler tarafından öne sürülen anlayış olduğunu ve anlayışında yanlış olduğunu söyledi. Günümüzde, batılı ülkelerin az çocuk uygulamasından dolayı pişman olduklarını, nüfus artışı için ailelere para yardımında bulunmaya başladıklarını hatırlatan Ahmedinejad, “Acaba onlar nüfus kontrol planı ile mutlu mu oldular ki, biz onu devam ettiriyoruz” dedi.

İran Cumhurbaşkanı, bundan sonra doğan her çocuk için de 1000 dolar vereceklerini söyledi. Bu paranın çocuğa ait hesaba yatırılacağını ve her sene devlet tarafından bir miktar daha bu hesaba ekleneceğini anlatan Ahmedinejad, “Aileler, çok acil durumlar dışında, hesaba müdahale edemeyecek. ayrıca her ay zorunlu olarak da en az 20 dolar bu hesaba para yatıracak” diye konuştu. Ahmedinejad, bu uygulama ile amaçlarının, gençlerin geleceğini teminat altına almak olduğunu belirtti.

Ekber KARABAĞ/TAHRAN, (DHA)

İran'da 3 tecavüzcü idam edildi