Ahmet Şık'ın kitabını sokakta okudu

Mersin'de CHP'li milletvekili aday adayı Avukat Semra Kabasakal, kentin en işlek caddesinde gazeteci Ahmet Şık'ın yayımlanmayan kitabını okuyunca, polis hakkında işlem başlattı

04 Nisan 2011, Pazartesi 13:17
A A

Semra Kabasakal, partisinin Akdeniz İlçe Binası önünde basın açıklaması yaptı. Ülkemizde basın özgürlüğünün tehdit altında olduğunu savunan Kabasakal, basın çalışanlarına destek olmak amacıyla partilerinin programı doğrultusunda böyle bir eylem yaptığını söyledi.

Söz konusu kitabı toplatanlara seslenen Kabasakal şunları söyledi: "Bu kitapta neler olduğunu bilmiyorum. Neden bilmiyorum çünkü kitap basılmadı. Basılmayan bir kitabın suç unsuru olup olmadığı belli olmaz. Kitap sürekli toplatılıyor.

Avukata bir nüsha verilmesi gerekirken, verilen belge geri isteniyor. Bunun hukukta yeri olamaz. Ben bir hukukçu olarak bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Ben de bu kitabı okuyarak bu suçu işliyorum. Kendimi ihbar ediyorum."

"ELİNİZDEN ALMAK ZORUNDAYIM"

Kabasakal daha sonra, internetten indirdiği kitabın ilk bölümünü yüksek sesle okuyarak açıklamasını tamamlarken, eylemi takip eden Güvenlik Şube Müdürlüğü’ndeki polisler, aday adayının yanına gelerek davayla ilgili İstanbul 12’ci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını hatırlattı ve dokümanları aldı.

Güvenlik Şube Komiseri Mehmet Şahin şöyle dedi: "Ergenekon silahlı terör örgütünün amacına hizmet etme, adil yargılamayı etkilemesi hususlarından, somut olayların ve kuvvetli şüphenin bulunduğu, ileride telafisi güç sonuçlar doğurabileceği değerlendirildiğinden, Cumhuriyet Savcılığı’nın talebinin kabülü ile İmamın Ordusu isimli doküman ve nüshalarının ve içerik olarak evrak ve aynı mahiyette tüm nüshaların yayınlanmasının yasaklanmasına ve el konulmasına karar verilmiştir. Bu yüzden bunu elinizden almak zorundayım."

Kabasakal ise bu olayın ardından seçim propagandası kapsamında esnaf ziyaretine devam etti.

Mustafa İNSAN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;