Aile boyu kuyumcu soydular

İstanbul'da müşteri gibi girdikleri kuyumculardan 500 bin TL'lik altın çalan anne, kız, oğul ve gelinden oluşan 4 kişilik hırsızlık şebekesi çökertildi

07 Aralık 2009, Pazartesi 16:48
A A

Gaziosmanpaşa, Beylikdüzü, Maltepe, Ümraniye, Çekmeköy ve Kadıköy’de kuyumcuları oyalayarak hırsızlık yapan Zünbül Ö. (63), oğul Ayhan Ö. (23), kızı Hülya Ö. (36) ve gelini Nihal Ö. (26) bir alışveriş merkezinde dolaşırlarken gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilerek sorgulanan şüphelilerin, Adapazarı’nda oturdukları ve hırsızlık için İstanbul’a geldikleri ortaya çıktı. Polis şüphelilerin kullandıkları yöntemi de belirledi.

"ALMANYA'DAN 10 BİN EURO PARA GELDİ"

Buna göre, şüphelilerden kadınlar güven sağlamak için başörtü takıp, kara çarşaf giyerek kuyumculara girdi. Şüpheliler içerde kuyumcular ile samimiyet kurdu. İçlerinden biri “Almanya’dan 10 bin Euro gönderdiler. Malum altın yükseliyor. Yatırım yapacağız” dedi. Bakma bahanesi ile vitrindeki altınlar indirtildi.

Çete üyeleri tezgahtarların gösterilen altınları el çabukluğu ile çaldı. Aile çetesinin başındaki Zünbül Ö.’nün daha önceden 59, Hülya Ö.’nün 13, oğlu Ayhan Ö.’nün 6, gelini Nihat Ö.’nün ise 31 kez polise geliş kaydı bulunduğu belirlendi.

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından haklarında işlem yapıldıktan sonra Adliyeye gönderilen Zünbül Ö. aynı çabuklukla basın mensuplarına da saldırdı.

Önce yavaş yavaş ve yüzünü kapatarak yürüyen Zünbül Ö. gazetecilere yaklaştığı sırada bastonunu çekerek fotoğraf çeken basın mensuplarına saldırdı. Son derece çevik bir şekilde birkaç gazeteciyi kovalayan Zünbül Ö. görevli polisler tarafından tutularak ekip otosuna oturtuldu.

Ali AKSOYER/İSTANBUL (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;