Airbus'un gözü pek CEO'su

Airbus CEO'su Tom Enders, 12 bin feet yükseklikten paraşütle atladı

Salı, 23 Kasım 2010 - 09:16

Airbus'un gözü pek CEO'su

Airbus Başkanı ve CEO'su Tom Enders Türkiye'nin de projesine ortak olduğu Airbus A400M askeri nakliye uçağından, 10 kişilik paraşütçü grup ile 12 bin feet (3 bin 657 metre) yükseklikten atlayış yaptı.

Türkiye'nin de projesine ortak olduğu Airbus A400M askeri nakliye uçağından içlerinde Airbus Başkanı ve CEO'su Tom Enders ve Avrupa Savunma programlarının yönetiminden sorumlu OCCAR'ın A400M Program Yöneticisi Bruno Delannoy'un da yer aldığı 10 kişilik paraşütçü grubu atlayış yaptı.

Airbus Military yapımı A400M'den yapılan atlayışlar Grizzly 3 adındaki geliştirme uçağından, son montajın gerçekleştiği Sevilla yakınlarındaki La Juliana atlayış sahasında gerçekleştirildi. Her ikisi de deneyimli paraşütçüler olan iki yönetici Airbus'ın deneyimli paraşütçüleri ve spor paraşütçüleri eşliğinde atlayış yaptı.

Airbus Başkanı ve CEO'su Tom Enders konuyla ilgili olarak: "Benim için A400M'in paraşütçü operasyonlarında kullanılacak benzersiz özelliklerini test etmek büyük bir keyifti. Müşterimiz olan ülkelerin paraşütçüleri A400M'in ilerideki operasyonlarında kendilerine çok büyük kolaylık ve rahatlık sağlayacaklarından emin olabilirler" dedi.

A400M Program Yöneticisi Bruno Delannoy'da: "Bu yeni uçaktan ilk atlayışı gerçekleştiren grubun içerisinde yer almak benim için büyük bir onur ve herkes için de çok keyifli bir deneyim olduğunu söyleyebilirim" dedi.

116 PARAŞÜTÇÜ TAŞIYABİLİYOR..

Tasarımında 400 Türk mühendisin de görev yaptığı Avrupa'nın ortak nakliye uçağı Airbus A400M toplam 37 ton yük kapasiteli. Uçak hava indirme operasyonları için 116 paraşütçü taşıyabiliyor. 20 ton yükü 6 bin 382 kilometre menzile götürebiliyor.

Murat ÇAKIR İstanbul DHA