AK Parti Milletvekili İdris Bal İstifa etti

Tedbirli ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal bugün memleketi Kütahya'da "Beni istemeyen teşkilatı ben de istemiyorum. Ak Parti Teşkilatı'ndan istifa ediyorum" dedi

30 Kasım 2013, Cumartesi 13:10
A A

Bugün karayolu ile Kütahya’ya giden İdris Bal, şehir merkezinden 30 kilometre uzaklıktaki Oteller mevkiinde karşılandı. Oluşturulan konvoyla şehir merkezine gelen Bal, Eski Otogar bölgesinden destekçi gurubu ile birlikte yürüyerek Zafer Meydanı’na ulaştı. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Milletvekili İdris Bal, “Ben omurgalı ve dik duran birisiyim. İstenmediğim yerde durmam. Bana her türlü iftirayı attılar, ‘Köstebek’ dediler. Televizyonlarda açıklama yapmamam için her türlü engeli koydular. Her türlü haksızlığa uğradım. Partimden istifa ediyorum. Beni sitemeyen teşkilatı ben de istemem” dedi.

İdris Bal dün akşam Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yarın saat 12.00'de Kütahya meydanda hemşerilerimiz ile buluşacağız.Önemli açıklamalarda bulunacağım.Arkadaşlarımızı, sevenlerimizi bekleriz" demişti.

AK PARTİ'NİN MUHALİF İSMİYDİ 

AK Partili İdris Bal, son dönemde yaptığı açıklamalarla partisiyle hemen her konuda ters düştü. Bal, milletvekilliğinin ilk dönemlerinde, önemli konularda partisiyle aynı yönde açıklamalarda bulunuyordu. Uludere olayının ardından yaptığı açıklamalarda, Uludere'de ölenlerin "kaçakçılar olduklarına" vurgu yapmıştı. Bal, türban takanların yıllarca mağdur olduklarına da dikkat çekmiş, "onlar bile dağa çıkmıyorsa, terör örgütünün dağda ne işi var" mesajı vermişti.

'GEZİ'DE STRATEJİK HATA YAPILDI' DEMİŞTİ

İdris Bal'ın partisiyle ilk ters düştüğü konu Gezi olayları oldu. Başkanlığını yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi (AGAM) tarafından hazırlanan ‘Taksim Olayları Analizi’ başlıklı raporda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "yanlış bilgilendirildiği" ifade edildi. Raporda, Gezi olaylarında ‘stratejik hata’ yapıldığı, yerel projenin halka danışılması gerektiği vurgulandı.

'DERSHANELER BİR EMİRLE KAPATILAMAZ'

Dershanelerin kapatılması konusundaki son tartışmada da, mensubu olduğu AK Parti ile ters düşen İdris Bal, bu konudaki muhalefetini twitter mesajları ile kamuoyuyla paylaştı. Bal, demokrasi gereği bir emirle özel bir şirketin açılamayacağını veya kapatılamayacağını belirterek, terörle mücadele ve etnik milliyetçilik ile mücadelede Güneydoğu'da ve ülkenin başka yerlerinde, dershanelerin önemli rol oynadığını söyledi.

'İMAMI SÜRENLERE YAZIKLAR OLSUN'

Gezi olayları sırasında yaşanan camide alkol tartışmalarında da, AK Parti'nin genel çizgisinin dışına çıkan İdris Bal, Gezi olaylarına karışanlarla destek verenlerin bir olarak değerlendirilmesinin yanlış olacağını vurguladı. Bal, "Bunların hepsini suçlu, illegal ya da marjinal gurupların üyesi olarak kabul edemeyiz. Kabul edilirse yanlış yapılmış olur" dedi. Gezi olaylarının ardından, Başakşehir'e bağlı Kayabaşı köyüne atanan, Bezmialem Valide Sultan Camisi müezzini Fuat Yıldırım'a da sahip çıkan Bal, "İmamı sürenlere yazıklar olsun. Eğer imam doğru söylediği için sürüldüyse onu sürenlere yazıklar olsun" demişti.

MISIR KONUSUNDA DA FARKLI DÜŞÜNÜYORDU

İdris Bal, seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesiyle sonuçlanan Mısır darbesi ardından Türkiye'nin izlediği Mısır politikası konusunda da bağlı olduğu partisiyle ters düştü. Bal'ın Başkanlığı yaptığı AGAM tarafından hazırlanan Mısır raporunda Hükümet üyelerinin, Mısır'da oluşan yeni yönetime karşı sert demeçleri eleştirildi. Raporda, "Mısır'ı anlayamaz ve ağır eleştirilerimize devam edersek bedellerini ödemek zorunda kalabiliriz" denildi. 

Bal ve Şükür’ün istifasından sonra TBMM’de milletvekili sandalye sayısı dağılımı şöyle oldu:

Parti Adı

Adalet ve Kalkınma Partisi               325

Cumhuriyet Halk Partisi                    135

Milliyetçi Hareket Partisi                   52

Barış ve Demokrasi Partisi                 26

Bağımsız milletvekili                          7 (En son İdris Bal ve Hakan Şükür)

Halkların Demokratik Partisi            4

Toplam                                                     549

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;