Ak Parti'de tarihi gün

AK Parti'de bugün tarihi bir gün yaşanıyor. AK Parti'nin bugün Ankara Arena'da gerçekleştirilen birinci olağanüstü kongresinde kurucu Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan partisine veda etti. Tek aday Davutoğlu için yapılan genel başkanlık oylamasında Davutoğlu partinin yeni lideri oldu

27 Ağustos 2014, Çarşamba 09:00
A A

İşte Erdoğan'ın kongre salonuna girişten önce, salon dışındaki kalabalığa yaptığı konuşmadan satırbaşları:

"Biraz sonra inşallah 1. olağanüstü kurulumuzun Ankara'nın en büyük salonunda icrasına geçeceğiz. Şunu bilmenizi isterim ki bizim bu değişimimiz bir vizyon değil, isim değişikliğidir. Bu bir veda değildir. Bilesiniz ki bu da bir Fatiha'dır, bir başlangıçtır, yeni bir açılıştır, yeni bir milattır. Bunu böyle bilmenizi istiyorum. Türkiye'mizin 81 vilayetinden gelen kardeşlerimiz şunu ortaya koyuyorsunuz: "Biz biriz, iriyiz, diriyiz ve hep beraber Türkiye'yiz."

İşte kongreden kareler...

 

 

Modern bir Türkiye'yi gerçekleştiriyoruz, gerçekleştireceğiz. Meydanlarda tek bayrak, tek devlet dedik. Hep de bunu diyeceğiz.

Bizim ortak adayımız, Konya Milletvekili ve Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu oldu. İnanıyorum ki bu kongreden büyük bir ittifakla Davutoğlu galip çıkacaktır. Cuma günü de yeni kabinemizi kuracağız. Sizlerden ayrılmıyorum, bunu bilin. Sizlerle başbakan, genel başkan olarak birlikteydim. Şimdi cumhurun başkanı olarak sizlerle olacağım. Bana hakkınızı helal eder misiniz? Ben de size helal ediyorum."

****

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, bugün Genel Başkanlık görevini, Ak Parti Merkez Yönetim Kurulu'nun bir sonraki Genel Başkan olarak belirlediği Ahmet Davutoğlu'na devredecek.

KONGRE'NİN RENGİ: TURKUAZ

AK Parti olağanüstü Kongresi'nin hakim rengi turkuaz. "Hep birlikte yeni Türkiye" sloganıyla düzenlenen Kongre'de Ankara Arena turkuaz renk hakimiyetiyle düzenlenmiş durumda.SALON HINCA HINÇ DOLU

Daha kongre resmen başlamadan, sabah erken saatlerden itibaren AK Partililer Kongre salonunu doldurdu. Kongre'nin resmi açılışı yapılmadan tribünler tamamen doluydu.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN DEV FOTOĞRAFLARI

Kongre salonu süslemesinde, Erdoğan'ın yanısıra bugünkü Kongre'de Genel Başkan seçilmesi beklenen Ahmet Davutoğlu'nun da dev fotoğrafları yer aldı.

Kongre salonunun en görünen yerlerinden birinde de, Davutoğlu ve Erdoğan'ın birlikte olduğu, üzerinde "yolunuz yolumuz" yazılı olan afiş yer aldı.


 
GAZETECİLERE AKREDİTASYON UYGULANDI

Kongre'yi izleyecek gazeteciler için de özel basın kartları bastırıldı. AK Parti yönetimi, olağanüstü kongre için basına akreditasyon uygulaması da yaptı.

Olağanüstü Kongre için Zaman, Cihan Haber Ajansı, Bugün, Kanaltürk, Yurt, Evrensel, Birgün ve Sözcü'ye akreditasyon verilmedi.  

SALONA GİREMEYENLER İZDİHAM YARATTI

Salona giremeyen partililer dışarıda izdiham oluşturdu. Kurulan çadırlarda kongreyi izledi.


YABANCI KONUKLARA RESEPSİYON

Kongre için çok sayıda yabancı konuk da davet edildi. Katılan konuklar için Ankara Arena'da, salonda oylama sürerken bir resepsiyon verilmesi de planlanıyor.

KONGRE'DE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Gerek Kongre salonunun içinde, gerekse dışında çok yoğun güvenlik önlemi alınmış durumda.
Gazetecilerin bile ne delegelere ayrılmış salonun orta bölümüne, ne de seyircilere ayrılmış tribünlere geçişine izin verilmiyor.
Delegeler, konuklar, gazeteciler ve izleyiciler farklı farklı kapılardan, birkaç aramadan geçirilerek salonun içine alınıyor.

TRİBÜN ARALARINA KORUMALAR ADETA "ETTEN DUVAR" ÖRDÜ


Konuklara ayrılan bölümde, tribün aralarında bile çok sayıda polis yer alıyor. Polisler, tribün aralarında adeta "etten duvar" örmüş durumda.

YENİ TÜRKİYE TEZAHÜRATLARI

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken,  partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

"Hep Birlikte Yeni Türkiye" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Hayallerimiz var sevdamız var", "Şimdi Türkiye zamanı", "Biz birlikte Türkiyeyiz", "Yeni hedefler yeni Türkiye", "Durmak yok yola devam", "Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek" pankartları yer alıyor.


SAĞLIKÇILAR" ANONS EDİLDİ


Uzun bekleyiş, sıcakla da birleşince, sabahın ilk saatleriyle birlikte fenalaşmalar başladı. Kongre salonunda kürsüden sürekli sağlıkçılar anons edilip, rahatsızlananlara yönlendiriliyor.

 

TRT'DEN BİR İLK: ÖRÜMCEK KAMERA

TRT, AK Parti olağanüstü kongresini izlemek için bir de ilki gerçekleştiriyor; Kongre için salonun tavanına "örümcek kamera" düzeneği kuruldu. Daha önce maçlarda kullanılan örümcek kamera ilk kez bir siyasi parti kongresinde kullanılmış olacak.

GÜRSEL TEKİN AK PARTİ KONGRESİ'NDE

AK Parti Kongresi için diğer siyasi partilere de davetiye gönderilmişti. CHP bu davete Genel Sekreter düzeyinde yanıt verdi; AK Parti Kongresi'ne CHP'yi temsilen Genel Sekreter Gürsel Tekin katıldı.

TEK İLE ÖZEL AYRIMCILIK YAPILDI

Daha önceki AK Parti kongrelerinde liderin gelmesinden önce kürsüden tek tek illerin adları sayılarak, bu illerden gelen izleyiciler selamlanırdı. Bu kongrede sadece coğrafi bölgeler sayılmakla yetinildi. Bu kongrede ise sadece tek bir ile "özel ayrımcılık" yapıldı. İllerden sadece, Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu'nun seçim bölgesi olan Konya'ya özel ayrımcılık yapıldı. Konya'nın adı ayrıca anılarak, Konya'dan gelen izleyiciler özel olarak selamlandı.

KON TV'YE ÖZEL YER AYRILDI

Salonda Konya'nın yerel kanalı Kon TV'de ayrıcalıklıydı. Kon TV'ye, kürsünün tam karşısında, özel bir yer ayrılmış durumdaydı.

ÖNCE DAVUTOĞLU GELDİ

AK Parti'de tek genel başkan adayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte saat 10:00'dan bir kaç dakika önce salona giriş yaptı. Partililerin sevgi gösterilerine Davutoğlu, el sallayarak karşılık verdi.

"HİZMETİ DEVRALACAK OLAN..."

Davutoğlu Kongre'de sahneye ''hizmeti devralacak olan" sözleriyle anons edildi. Davutoğlu ve Sare Hanım kürsüde kongre salonunu selamladıktan sonra, kendilerine ayrılan bölüme geçtiler.

FOTOĞRAF YARIŞI

Davutoğlu ve eşi kendilerine ayrılan yere geçince, AK Partililer arasında Davutoğlu ile fotoğraf çektirme yarışı başladı.

ERDOĞAN'A MEKTUP YAZIP "BABAMI KOVAR MISINIZ" DİYEN KIZI DA SALONDA

Davutoğlu ve eşinin yanısıra, çocukları da salonda hazır bulundular. Küçükken Dışişleri Bakanlığı görevi nedeniyle çok seyahat etmesinden dolayı Başbakan Erdoğan'a mektup yazarak, "Babamı göremiyorum, lütfen kovar mısınız?" diyen Davutoğlu'nun küçük kızı Hacer Büke de salondaydı.

VE ERDOĞAN SON KONGRESİ İÇİN SALONDA

AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kongresi için Arena'ya eşiyle birlikte geldi. Erdoğan, Ankara Arena'da salona girmeden önce salon dışındakilere hitaben konuşma yaptı.

"ASLA VEDA DEĞİL"

Erdoğan konuşmasında genel başkanlıktan ayrılmasına rağmen, "Bu asla bir veda değildir" dedi. Erdoğan, "Bilesiniz ki bu da bir Fatiha'dır. Yeni bir açılıştır. Yeni bir miladdır. Bunu böyle bilin" diye konuştu.

ERDOĞAN'DAN İLGİNÇ ÇIKIŞ: "CUMHURBAŞKANI" DEMEDİ, "CUMHUR'UN BAŞKANI" DEDİ

Recep Tayyip Erdoğan Kongre'ye gelişinde yaptığı konuşmada yarın devralacağı yeni görevinden "Cumhurbaşkanı" olarak bahsetmedi. "Cumhur'un başkanı" diyerek yeni görevini tarif etti. Erdoğan, "Bugüne kadar Genel Başkan, Başbakan sıfatıyla aranızdaydım. İnşallah bundan sonra 10 Ağustos'ta seçmiş olduğunuz ilk Cumhur'un Başkanı olarak görev yapacağım.." dedi.

"HERKESİ KUCAKLADIK"

Ayırdetmeksizin tüm Türkiye'yi kucakladıklarını anlatan Erdoğan, "modern bir Türkiye'yi gerçekleştirdik. Gerçekleştiriyoruz. Asla taviz vermek yok" diye konuştu. "İçimizden biri, bu mücadelede beraber yürüdüğümüz kardeşimizi Genel Başkanlığa aday gösterdik. Ortak adayımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu" dedi. Erdoğan, "Ümidediyorum ki, Kongre'nin tümünün katlımıyla kardeşim Davutoğlu seçilecektir" diyerek, Davutoğlu'na destek verdi.

KONGRE'DE İLGİNÇ ANONS: "SAYIN CUMHURBAŞKANI..."

AK Parti Kongresi'nin açılışı için Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu davet edilirken, kürsüden Erdoğan'a "Sayın Cumhurbaşkanı" diye hitap edildi. Aynı şekilde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu'nun da Kongre açış konuşmasına başlarken Erdoğan'a, "Sayın Genel Başkan, Sayın Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanım" olarak hitap etmesi dikkat çekti.

DELEGE YOKLAMASI YAPILDI; 1245 DELEGE SALONDA

Kongre öncesinde delege yoklaması yapıldı. Süleyman Soylu, 1245 delegenin yoklamada imza verdiğini, kongre için yeter sayısının oluştuğunu söyledi ve Kongre'yi resmen açtı.

SOYLU "CUMHURBAŞKANIM" DİYE HİTAP ETTİ

Soylu'nun açılış konuşmasında Erdoğan'a hitap ettiği bölümlerinde "Sayın Cumhurbaşkanım" ifadesini kullanması dikkat çekti. Soylu, "Darbeler entrikalar iktidarı ele geçirme yolu olmaktan çıkarılmıştır. Oyunun kuralının demokrasi olduğu tescil edilmiştir.Vesayet tasfiye edilmiştir. Ülkenin nasıl ve kim tarafından yönetileceğine sadece ve sadece millet karar vermektedir. Siyaset her alanı AK Parti de dahil olmak üzere, millet murakebesine açıktır" dedi.

"GAZİ MUSTAFA KEMAL'İN YAPMAK İSTEDİKLERİNİ YAPTIK..."

Soylu konuşmasında, "AK Parti, Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adnan Menderes, Özal, Erbakan'ın yapmak istediklerini yerine getirmeye vesile olmutur bu büyük hareket" ifadesini kullandı.

"CUMHURBAŞKANLIĞINA ŞANLA ŞEREFLE UĞURLUYORUZ"

Soylu şöyle konuştu: "Genel Başkanımızı, Başkanımızı, Cumhurbakanımızı millletimizin kendisini seçerek tevdi ettiği Cumhurbaşkanlığı görevine şanla şerefle uğurluyoruz."

DİVAN OLUŞTURULDU; BAŞKAN HALUK İPEK

AK Parti Kongresinde Divan da oluşturuldu. Divan'a başkan olarak Ankara Milletvekili ve Genel Sekreter Haluk İpek, Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan vekili Belma Satır Üyeliklere ise, İstanbul Milletvekil Mehmet Doğan Kubat, Mardin Milletvekili Gönül Şahkulubey Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Gençlik Kolları Başkanı Zafer Çubukçu,İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu seçildi. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;