AK Parti'den ilk tepki

AK Parti'den ilk tepki

10 Mayıs 2010, Pazartesi 15:02
A A

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, "CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın siyasi hayatını böyle çirkin bir olayın arkasından
sonlandırmasının kendilerini üzdüğünü" söyledi.

Bozdağ, Baykal’ın istifasının kendi kararı olduğunu belirterek, istifanın aynı zamanda bir erdem olduğunu vurguladı.

Baykal’ın kendi verdiği karara, kendi dışındaki insanların, siyasilerin sadece saygı duyması gerektiğini ifade eden Bozdağ, bu karara saygı duyduklarını kaydetti.

"Ayrıca bu CHP’nin kendi iç işleyişidir. Bir partinin, başka bir partinin iç dengeleri ve işleyişi hakkında değerlendirme yapması doğru değildir. Hem bu olay hem bundan sonraki süreçle ilgili değerlendirme yapmayı doğru bulmuyoruz" diyen Bozdağ, gerekli değerlendirmeyi CHP yetkili organları ve yetkililerinin yapacağını söyledi.

Baykal’ın; Türk siyasetine, Türk milletine ve Türk demokrasisine önemli katkıları olmuş, önemli bir siyasetçi olduğuna işaret eden Bozdağ, "Siyasi hayatını böyle çirkin bir olayın arkasından sonlandırması bizi ayrıca üzmüştür" dedi.

Baykal’ın Hükümet’e yönelik eleştirilerini "haksız ve yersiz" olarak tanımlayan Bozdağ, kendisiyle ilgili çirkin olayın İnternette yer almasından sonra AK Parti ve Hükümetin tavrının ortada olduğunu hatırlattı. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapılmadığını belirten Bozdağ, "Çünkü bizim anlayışımıza göre bir parti ile mücadele ancak onun fikirlerine karşı fikir üreterek, onun politikalarına karşı politika üreterek yapılmalıdır ve yapılır. Bel altı vurmak suretiyle gayri hukuki ve gayri ahlaki yol ve yöntemlerle siyasette mücadele etmek kabul edilemez bir yaklaşımdır. AK Parti bugüne kadar böylesi bir yaklaşımı asla benimsememiştir. Zira bizim ahlakımız, insanlığımız, edebimiz siyasette gayrı ahlaki ve gayrı hukuki yol ve yöntemlerle mücadeleye asla izin vermez" diye konuştu.

"KABUL EDİLEMEZ BİR YAKLAŞIM..."

Bozdağ, Baykal ile ilgili çirkin iddiaların ortaya çıktığı günden beri ortaya koydukları tutum, üslup ve ifadelerinin "edep, ahlak ve insanlıklarının gereği" olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Takdir edilmesi gereken bu yaklaşımımızın, Sayın Baykal tarafından suçlama nedeni olarak gösterilmesini anlamak, kabul etmek mümkün değildir. Ayrıca, olay ortaya çıktığı günden bugüne kadar başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Hükümet adına konuşanlar, olayın aydınlatılması için gerekenleri yapıldığını açıkça ifade etmişlerdir. Sayın Başbakanımız, bu olayın önünde arkasında, altında üstünde kim varsa bunların bulunup ortaya çıkarılması talimatını vermiştir. Hükümetin ve AK Parti’nin tavrı bu kadar açık ve netken
Sayın Baykal’ın Hükümeti suçlaması, kabul edilemez bir yaklaşımdır. Sayın Baykal’ın bu yaklaşımı, bugüne kadar izlediği kutuplaştırıcı siyasetin sonucu yeni bir siyasi manevradır, bu kirli siyasete, bu kirli senaryoya ve çamur siyasete AK Parti’yi bulaştırma gayretidir. Başta Sayın Baykal olmak üzere hiç kimse, bu kirli siyasete, bu kirli senaryoya AK Parti’yi bulaştıramaz. Lütfen bu çamuru AK Parti’ye bulaştırmaktan vazgeçin. Ayrıca bana göre bu sözler, giderken CHP tabanına mesaj vermek ve CHP tabanının AK Parti’ye karşı ortak tavır takınması ve bu tartışmalarda, tartışmanın başka bir noktaya çekilmesini temin etmek amacıyla söylenmiş olabilir. Eğer Sayın Baykal, bu iddialarında samimiyse, buradan çok açık çağrı yapıyorum; elinde ne bilgi, belge, bulgu varsa lütfen açıklasın. Elinde bir bilgi, belge, bulgu yoksa siyaseten de olsa böylesi bir çirkin olay üzerinden başka bir siyaset üretmeye tevessül etmesin. Yargı orada, soruşturmayı yapacak makamlar orada, lütfen elindeki bilgi, belge ve bulguları hem kamuoyuna açıklasın hem de ilgili yerlere versin."

Baykal ile ilgili çirkin olayı ve bu olayın internet sitelerinde yer almasını AK Parti’nin asla tasvip etmediğini ve etmesinin de mümkün olmadığını ifade eden Bozdağ, "Bu olayda bizim takındığımız tavır, siyasette bel altı vurmayı siyaset zanneden ve alışkınlık haline getirenlerin anlayacağı tavır değildir. Bizim tavrımız, üslubumuz; ahlakımızın, edebimizin ve insanlığımızın bir gereğidir. Ne yazık ki bu gereği Sayın Baykal takdir edeceği yerde suçlamıştır" dedi.

ARINÇ: SAYIN BAYKAL’IN İSTİFASI ÇOK YENİ

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Sayın Baykal’ın istifası çok yeni. Bu konuda bir şey söylemek istemiyorum" dedi. İstanbul’dan hızlı feribotla Yalova’ya gelen Arınç, Termal ilçesindeki TBMM’nin tesislerine geçti. Burada ilçe protokolü tarafından karşılanan Arınç, gazetecilerin Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı görevinden istifasıyla ilgili sorularına "Ben sabah İstanbul’da basın toplantısı yapmıştım. Bu konuyla ilgili düşüncelerimi orada söyledim. Sayın Baykal’ın istifası çok yeni. Bu konuda bir şey söylemek istemiyorum" karşılığını verdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;