AK Parti'li Elitaş: 2 HDP'li kadın vekil bana taciz uyguladı

Dün Meclis'te yaşanan kavga sonrası AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş kameraların karşısına geçti. Elitaş, 2 HDP'li kadın vekilin kendisine taciz uyguladığını iddia etti

18 Şubat 2015, Çarşamba 13:32
A A

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan kavgayla ilgili olarak, "Arbedede HDP Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, stenografların oturduğu sandalyeyi kaldırıp grubumuzun üzerine fırlatmaya çalıştı. Meclis Başkanlık Divanı’nda zili CHP’li bir milletvekili söküp AK Parti Grubu’na fırlatmaya kalktı. Bir milletvekili de geriye çekilirken çiçeklerin bulunduğu yere düştü" dedi. Elitaş, TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan kavga konusunda, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti ve HDP’nin, AK Parti’nin grup önerisinin kapalı oturumda görüşülmesi için önerge verdiğini söyledi.

"2 HDP'Lİ KADIN VEKİL BENİ TACİZ ETTİ"

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’nın, HDP önergesi üzerindeki konuşması için HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ı kürsüye çağırdığını belirten Elitaş, şöyle konuştu: "Pervin Buldan, sabote etmek için konuşmadı. Sayın TBMM Başkanvekili, ’biriniz imza atın, konuşun’ deyince, Hasip Kaplan gidip önergeye imza attı. Fakat Kaplan kürsüye gelip 10 saniye konuştuktan sonra, Pervin Buldan, Kaplan’ı kürsüden aldı, çekti. Bunun üzerine Başkanvekili, ’görüşmeniz bitmiştir, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ı çağırıyorum’ dedi. Ben kürsüye gittiğimde hem Pervin Buldan hem de Sebahat Tuncel, kürsüden beni atmak için uğraştılar.. Ben konuşmaya başlarken, 2 kadın milletvekili, birisi Pervin Buldan ve diğeri Sebahat Tuncel, bana taciz uygulamışlardır. Ben konuşmaya başlarken onlar yanıma gelerek beni fiili olarak kürsüden iteklemeye uğraştılar, konuşmamı engellemeye çalıştılar. Ben de kürsüden ayrılmamak için uğraştım. O çerçevede, HDP’den Grup Başkanvekili ve diğer milletvekilleri gelerek, ’kadına şiddet uyguluyorsun’ dediler. Orada bir grup başkanvekilinin kürsüde yaptığı konuşmayı engellemeyi şiddet olarak kabul etmiyorlar, onların beni kürsüden uzaklaştırma eylemlerini İçtüzük’e aykırı olarak görmüyorlar ama ’vay efendim siz kadınları oradan neden uzaklaştırıyorsunuz’ diyerek, kadınları kullanarak Genel Kurul’da şiddet ve terör estirdiler."

"BANA YUMRUK ATMAK İSTEDİLER"

Elitaş, bundan sonra farklı arbedeler olduğunu, kendisine saldırmaya çalıştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: "HDP milletvekilleri bana yumruk atmaya çalıştılar. Bunun üzerine bizim gruptan arkadaşlar o tahrik üzerine onları benden uzaklaştırmaya çalıştılar. Orada bir arbede yaşandı. O arbedede HDP Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, stenografların oturduğu sandalyeyi kaldırıp grubumuzun üzerine fırlatmaya çalıştı. O arada Meclis Başkanlık Divanı’ndaki zili CHP’li bir milletvekili söküp AK Parti Grubu’na fırlatmaya kalktı ve o çerçevede olaylar gelişti. Bir milletvekili de geriye çekilirken çiçeklerin bulunduğu yere düştü, inşallah bir şeyi yoktur. Maalesef şu anda TBMM’de terör estirebilmek için her türlü işlem ve eylemi yaptılar, her türlü tahriki ve şiddeti uyguladılar."

İÇ GÜVENLİK PAKETİ PERŞEMBE GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK Elitaş, TBMM Genel Kurulu’nun bugün grup önerilerinin bitimine kadar çalışacağını belirterek, "Biz grup önerimizde 684 sıra sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşme takvimini ve çalışma saatlerini değerlendireceğiz. Tasarının görüşmelerine 19 Şubat Perşembe günü başlanacak" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;