AK Partili vekilin içine sindiremediği görüntü

AK Partili vekilin içine sindiremediği görüntü

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Genelkurmay Başkanlığı'nın kime bağlı olduğu belli olmayan tek anayasa Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'dır" dedi. "Benim içime sindiremediğim en önemli görüntülerden birisi Yüksek Askeri Şura toplantılarında Başbakanla Genelkurmay Başkanı'nın yan yana, aynı hizada oturması" diyen Elitaş, YAŞ'ın Başbakan'a bağlı olması gerekitğini söyledi.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Elitaş, Cemiyet Başkanı Veli Altınkaya'dan Kayseri basını hakkında bilgi aldı.

Cemiyet Başkanı Veli Altınkaya'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Heronlarla ilgili "Genelkurmay hükümete bağlıdır. Hükümet bu konuda açıklama yapmalıdır" şeklindeki sözlerini hatırlatılması üzerine de Elitaş, Genelkurmay Başkanlığı'nın direk hükümete bağlı olmadığını söyledi.

Elitaş, şunları kaydetti: "Sayın Kılıçdaroğlu, CHP'nin hafızasını sildiği gibi, kendisinin de siyasette hafızasının olmadığından dolayı, anayasayı okuma imkanı bulamadığından dolayı, bir kasetin ürünü olarak genel başkanlık koltuğuna oturduğundan dolayı neyin ne olduğunu unutmuş olabiliyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın kime bağlı olduğu belli olmayan tek anayasa Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'dır. Cumhurbaşkanları savaş zamanında, başkomutanlık görevini Genelkurmay Başkanı'na devreder. Barış  zamanında bu Cumhurbaşkanıdır.

Genelkurmay başkanlığı başbakana, hükümete bağlı değildir, hükümete karşı sorumludur. Her ne anlam ifade ediyorsa bu hükümete karşı sorumludur. Kime bağlı belli değil."

"YAŞ'ın Başkanı Başbakan olmalıdır"

Elitaş, Yüksek Askeri Şura toplantılarında Genelkurmay Başkanı ile Başbakanın aynı konumda bulunmalarını doğru bulmadığını kaydederek şöyle devam etti: "Benim içime sindiremediğim en önemli görüntülerden birisi Yüksek Askeri Şura toplantılarında Başbakanla Genelkurmay Başkanı'nın yan yana, aynı hizada oturması.

Ülkedeki demokrasinin hangi noktada olduğunun göstergesidir. Yüksek Askeri Şura'nın başkanı Başbakan olmalıdır. Çünkü Yüksek Askeri Şura'daki alt kademelerin terfileri Genelkurmayın kendi iç teamüllerine göre yapılmaktadır. Kuvvet komutanları ile Genelkurmay Başkanlarının kim olacağı konusundaki takdir Hükümete ve Cumhurbaşkanına aittir."