AK Parti'nin Sözcüsü Beşir Atalay oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kabineden sonra parti vitrinini de değiştirdi. Başbakan Yardımcılığı'ndan alınan Beşir Atalay, Hüseyin Çelik'in yerine AK Parti Tanıtım Başkanı ve Parti Sözcüsü oldu. Çelik ise, Ak Parti Genel Başkanı Davutoğlu'nun danışmanlığına getirildi. Atalay, Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilmesiyle ilgili olarak “Benim için de sürprizdir” dedi

29 Ağustos 2014, Cuma 20:36
A A

Ak Parti Genel Merkezi'nde, ilk kez Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantı, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

MKYK’YA KERRY RÖTARI

Davutoğlu başkanlığında dün ilk kez yapılan MKYK toplantısı, ABD Başkan Yardımcısı John Kerry ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kutlama telefonları nedeniyle yaklaşık 2 saat gecikmeli başladı. Kerry, Davutoğlu’na, “Dışişleri Bakanı iken beraberdik, çok iyi çalıştık, bundan sonra da bu çalışmalarımız aynı samimiyetle devam edeceğine inanıyorum” dedi ve başarılar diledi.

GÜL’ÜN EN YAKINI GİTTİ

1.5 saat süren toplantıda, partinin en üst yönetim organı olarak MYK’da 3 değişiklik yapıldı. Çelik’in dışında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e en yakın isimlerden olan Halkla İlişkiler Başkanı Salih Kapusuz da görevinden alındı. Kapusuz’un yerine yardımcısı, Malatya Milletvekili Öznur Çalık Genel Başkan Yardımcısı oldu. Çelik gibi partinin başına Gül’ün gelmesini isteyen isimlerden olan Kapusuz, Gül’e yönelik tweetleri nedeniyle Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’a yine Twitter üzerinden verdiği sert tepkiyle dikkat çekmişti.

KURTULMUŞ’UN YERİNE MUŞ

Başbakan Yardımcısı olan Numan Kurtulmuş’un yerine Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na da partideki genç kuşak isimlerden İstanbul Milletvekili Mehmet Muş getirildi. MYK’nın diğer isimleri ise yerlerini korudu.

VİTRİNDEKİ KADIN SAYISI 2 OLDU

Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da yerini koruduğu için, dünkü değişiklikle Ak Parti’deki kadın Genel Başkan Yardımcısı sayısı 2 oldu. Haftaya da Gümrük ve Ticaret Bakanı olan Nurettin Canikli’nin yerine Grup Başkanvekili seçimi yapılması bekleniyor. Grup Başkanvekilliği için de partideki genç kuşak isimlerden Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, İstanbul Milletvekilleri Bülent Turan ve Doğan Kubat’ın adı geçiyor.

'BENİM İÇİN DE SÜRPRİZDİR'

Atalay toplantı sonrası açıklama yaptı. İşte Atalay'ın açıklamasından satırbaşları:

“Yine kendisiyle aynı çatı altında Hüseyin Çelik Bey'le birlikte olacağız. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Uzun yıllar bu görevi yürüttü. Yeni görevinde de kendisine başarılar diliyorum.

Bakanlığı, başbakan yardımcılığını ve odamı devrederken böyle bir görevi bilmiyordum. MKYK Toplantısı’ndan 5 dakika önce Genel Başkanımızın özel kalemi beni genel başkanımızın odasına davet etti ve orada bu görev tevdi edildi, benim için de sürprizdir. Bundan sonra Basın Sözcüsü ve Parti İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak hükümetimiz adına açıklamaları ben yapacağım. Bu MYK’da pazartesi 18.00’de ilk toplantısını yapacak.  Şu günlerin şu ayların Türkiye için büyük değişimlere sahne olduğunu biliyoruz. İlk defa halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı göreve başladı. Göreve gelen ve görevden alınan arkadaşlarımızın birbirlerine karşı tutumları Türkiye’de dikkate değer görüntüler. Önümüzdeki hafta yoğun bir hafta olacak. Özellikle pazartesi günü 62. Hükümet 5. Ak Parti Hükümeti ilk bakanlar kurulunu yapacak. Ayrıca yine pazartesi günü 12.30’da Meclis’te grup toplantımız yapılacak. Saat 14.00’te de TBMM Genel Kurul’u toplanacak ve hükümet programı okunacak.

Hükümet programı 1 Eylül’de Meclis’te okunacak, 48 saat sonra program üzerinde görüşme yapılacak ve 6 Eylül’de program üzerinde oylama yapılacak. İlk genel kurulda milletvekili olmayan bakan arkadaşımız Numan Kurtulmuş yemin edecek. 6 Eylül’de güven oylamasından sonra 7,8,9 Eylül’de de yarım kalan torba yasa görüşmeleri devam edecek ve Meclis tatile girecek.  1 Ekim’de de Meclis normal açılışını yapacak. Birinci olağanüstü kongremiz iyi düzenlenmiş, oradaki sıcak atmosfer dışında kimsenin şikayetinin olmadığı, oylamaya çok yüksek katılımın olduğu bir kongreydi. MKYK üyelerimiz önemli değerlendirmeler yaptılar. Sizlerle iletişimde tanıtımla ilgili birimimiz bundan sonra da sık bilgilendirmeler içinde olacak. İletişimimiz gayet iyi olacak. Ben her zaman şeffaflığı savundum. Partimizle ilgili verebileceğimiz bilgileri sizlere en kısa şekilde vereceğiz. Sizlerle iyi bir iletişim içinde olacağımıza inanıyorum.”


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;