AK Parti'ye Trabzon depremi

Başbakan'a rağmen seçimi kazandı, 5 ay dayanabildi

25 Aralık 2009, Cuma 15:39
A A

AK Parti Trabzon İl Başkanı Ahmet Metin Genç, yönetimiyle birlikte istifa ettiklerini açıkladı.

Parti binasında düzenledikleri basın toplantısı ile istifa kararını açıklayan Ahmet Metin Genç’e yönetim kurulu üyeleri ve bazı partililer eşlik etti. Kongre sürecini hatırlatarak konuşmasına başlayan Genç, “Bildiğiniz üzere 5 Temmuz 2009 tarihli kongrede seçildik. Bu partinin Trabzon’daki kurucusu olan bizler, milletimizin iradesini temsil eden Genel Başkanımız ve Başbakanımız’a rağmen hiçbir yerde olmayız” dedi.

Kongreden sonraki 5.5 aylık dönemde sürekli olarak, sanki kendisi ve yönetiminin, Başbakan'a rağmen demokrasi havarisi gibi bir mücadelenin içerisine girdikleri ve bu şekilde kongre süreci tamamlamış gibi algılandıklarını kaydeden Genç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz bu algının hiçbir yerinde olmadık. Maalesef Trabzon kamuoyu bunu sürekli olarak tartıştı ve tartıştırıldı. Dolayısı ile geldiğimiz noktada il başkanı olarak her Ankara ziyaretinde basında spekülatif haberler yer aldı. ‘Ankara’ya çağrıldı, görevden alınacak’ diye basın bu konuyu sürekli zinde tuttu. Geldiğimiz noktada son bölge ziyaretlerinde sayın Başbakanımızla görüştüm. Ve bu spekülasyonun da şehirde devam ettiğini kendisine arz ettim. Bütün bu görüşmelerin ardından son geldiğimiz noktayı dün akşam saat 19.00 itibari ile yönetici arkadaşlarımızla beraber değerlendirdik. Partimizin bu konuda hala tartışılmasına müsaade etmemek adına bütün yönetici arkadaşlarımla beraber istifa kararı aldık.”.

‘GENEL MERKEZİN TAVRI YOK’

Basın mensuplarının istifasının genel merkez tarafından istenip istenmediğiyle ilgili bir sorusunu da yanıtlayan Genç, “Benim genel merkezim ya da Başbakanım, ‘biz sizi görevden alacağız ya da istifa edin’ diye açık bir tavır almadı” şeklinde konuştu.
AK Parti’de Temmuz ayındaki kongre sürecinde İl Başkanı Muhammet Balta genel merkezin desteğiyle seçime girmiş, ancak bir önceki il başkanı Ahmet Metin Genç’in genel merkezin itirazına rağmen seçime katıldığı ileri sürülmüştü. Genç’in Muhammet Balta’ya karşı seçimi kazanması, ‘Başbakan’a rağmen seçimi kazandı’ diye yorumlandı ve AK Parti kulislerinde büyük huzursuzluk yarattı.

Serkan KILINÇ/TRABZON, (DHA)

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;