Akaydın: Alınan önlemler gereksiz

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, domuz gribinin gündem değiştirme çabası olarak algılanabileceğini söyledi

28 Ekim 2009, Çarşamba 15:44
A A

Mustafa Akaydın, domuz gribi nedeniyle tüm Türkiye'de başlayan panik havasının turizme etkilerini değerlendirmek için belediye toplantı salonunda basın mensupları ile bir araya geldi.

Virüsün yayılma sürecine ilişkin gündeme gelen haberlerin toplumda tedirginlik ve panik havası oluşturduğunu dile getiren Akaydın, bu durumun çok kırılgan bir yapıya sahip olan turizme zarar verdiğini söyledi.

MEVSİMSEL GRİP DAHA ÖLDÜRÜCÜ

Domuz gribi virüsünün yeni ortaya çıkmadığını söyleyen Prof. Dr. Akaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Domuz Gribi öldürücülüğü çok yüksek bir hastalık değildir. Hatta mevsimsel grip hastalığından daha öldürücü olmadığı bilim adamları tarafından ifade edilmektedir. Hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla çok büyük tedbirler alınmasına gerek yok."

'İSTANBUL'UN ÖNLEMLERİ GEREKSİZ'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma araçlarının dezenfekte edilmesine yönelik uygulamasının virüsün yayılmasını engellemeyeceğini bildiren Akaydın, "İstanbul Belediyesi'nin faaliyetlerini ben de okudum. Bu uygulama çok da önemli bir şey değil. Çünkü enfeksiyon hava yoluyla yayılıyor. Sadece psikolojik etkisi olabilir. El yıkamak, gereksiz yere tokalaşmamak, öpüşmemek bile bundan çok daha önemlidir" diye konuştu.

'AVRUPA'DA OKULLAR TATİL DEĞİL'

Domuz Gribi'nin çok fazla ön plana çıkarılmasının gündem değiştirmek amacıyla algılanabileceğini ileri süren Akaydın, şunları söyledi: "Türkiye'nin gündemi o kadar özel olaylarla dolu ki gribe bu kadar ağırlık vermek sanki bir gündem değiştirme çabası gibi de algılanabilir. Bu hastalık sadece bizde değil, bir çok ülkede gündeme gelmiştir. Ama hiçbir ülkede ısı detektörleri koyulmamış, okullar tatil edilmemiştir.

Çocuklarım ve torunum ABD'de ve hiçbir sıkıntıları yok. Türk toplumunda yaşanan hezeyanları yaşamıyorlar. Kuş gribini abarttık Türk turizmi, Antalya turizmi zarar gördü. Okulu üç gün kapatırsın ya dördüncü gün ne yapacaksın?"

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;