Akdeniz'de kaçak göçmen trajedisi

İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında, 105 kişiyi taşıyan kaçak teknesindeki 29 kişi, soğuk hava nedeniyle hayatını kaybetti. BM'den İtalya'ya tepki var

Akdeniz'de kaçak göçmen trajedisi

İtalyan sahil güvenlik ekipleri, Akdeniz'de insan kaçakçılığında kullanılan rotaların başında gelen Libya ile İtalya arasındaki Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede, 105 kişiyi taşıyan bir tekneye, Lampedusa Adası’nın 110 mil açığında dün gece kurtarma operasyonu düzenledi.

Ekipler, operasyon sırasında zor durumdaki göçmenler ile vücut ısılarındaki aşırı düşüş (hipotermi) nedeniyle can veren 7 göçmenin cansız bedenini tekneden çıkardı. Kurtarılan göçmenlerden 18'i Lampedusa’ya götürülürken, 4’ü ise tedavi altına alınamadan hayatını kaybetti.

İtalyan basınına yansıyan son bilgilere göre, yetersiz koşullardaki botta seyahat eden 105 kaçağın, olumsuz hava koşulları nedeniyle uydu telefonuyla Roma’daki Sahil Güvenlik Karargahı’na ulaşarak yardım istediği, yer tespitinin yapılmasının ardından karargahın bölgeden geçen iki ticari gemiyi kaçaklara yardım etmesi için yönlendirdiği bildirildi.

Bu sırada, Lampedusa’dan gönderilen iki sahil güvenlik botunun ticari gemilerin kurtardığı kaçakları adaya taşıdığı aktarılırken, dalga boyunun zaman zaman 8-9 metreye kadar çıkması nedeniyle botların adaya geri dönmesinin zaman aldığı kaydedildi.

BM'DEN İTALYA'YA TEPKİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserleri Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, sosyal paylaşım sitesi twitter’daki iletisinde, 29 kaçağın hayatını kaybettiği trajediyle ilgili olarak daha önce İtalyan hükümetinin iradesi ve İtalyan donanması aracılığıyla yapılan ve kapsamı daha geniş olan "Mare Nostrum (Bizim Deniz)" insani yardım operasyonu yerine, geçen kasım ayında uygulamaya geçirilen Triton’un yeterli olmadığını savundu.

Sami’nin sözlerine bir destek de Lampedusa Belediye Başkanı Giusi Nicolini’den geldi. Nicolini, son yaşanan hadisenin Triton’un, Mare Nostrum’un yerini tutmadığının kanıtı olduğunu söyledi.

AA