Akdeniz'de korkutan depremler

Doğu Akdeniz bölgesinde 2 günden bu yana 26 deprem meydana geldiği belirtilirken, biriken gerginliğin büyük bir depremi tetikleyebileceği belirtildi

18 Ocak 2010, Pazartesi 17:04
A A

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Osmaniye, Adana, Antalya, Muğla ve Kuşadası’nda son 2 günde 26 irili ufaklı deprem kaydedildiğini söyledi.

Bu depremlerin dikkate alınması gerektiğini belirten Baki, “Afrika’nın Anadolu’ya kayması ve Akdeniz’i sıkıştırması yoğun şekilde hissediliyor. Biriken gerginlik daha büyük depremleri tetikleyebilir” dedi.

Adana, Hatay ve Mersin’de 7 deprem izleme istasyonunda, Kandilli Rasathanesi ve valiliklerle işbirliği içinde depremlerin izlendiğini ifade eden Melih Baki, Akdeniz'de son iki gündeki en büyük depremin dün Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde kaydedildiğini, en küçüğünün ise Richter ölçeğine göre 2.9 büyüklüğünde olduğunu belirtti.

Yoğunlaşan depremlerin dikkatle izlenmesi gerektiğini belirten Melih Baki, “Sahil illerinin yanı sıra Kahramanmaraş da bu hinterlandda. 3 yıldır Afrika’da meydana gelen depremler bu bölgeyi sıkıştırıyor. Akdeniz’de sıkışma oldu. Tektonik çatı baskı altında.

Akdeniz’deki sıkışma nedeniyle Anadolu fay hatlarından hepsi baskı altında ve irili ufaklı depremler durmaksızın devam ediyor. Bölgesel izleme raporları sürekli olarak ilgili yerlere iletiliyor. Şimdi Hatay’da da izleme istasyonumuz var. Oradan da sonuçlar alıyoruz” diye konuştu.

Adana/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;