'AKP kendi derin devletini kuruyor'

Baykal, Türkiye'yi yeniden geren 'İrtica İle Mücadele Eylem Planı' belgesi için hükümeti suçladı. Baykal, “AKP, kendi derin devletini kurma çabasında” dedi

'AKP kendi derin devletini kuruyor'

İZMİR’DE AÇILIŞ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dün İzmir Konak’ta Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin açılışını yaptı. Baykal, açılışı sanatçı Müjdat Gezen, Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar, Hürriyet Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’la birlikte yaptı. Baykal açılıştaki konuşmasında, hükümetin Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılım projesini eleştirip, “Ayrıştırılmayan bir Türkiye istiyoruz” dedi.

KARARGAH OPERASYONU

Baykal, daha sonra uçakla Konya’ya gitti. Konya Havaalanı’nda basın toplantısı düzenleyen Baykal, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ belgesiyle ilgili değerlendirme yaptı. Belgenin hükümet ile Genelkurmay’ı karşı karşıya getirdiğini söyleyen Baykal şöyle konuştu: Bulunduğumuz, manzara kurumlar arası bir çatışmayı getirmiştir. Yükseltilen hedefler ile karargah operasyonu yürütülmektedir. Bu manzara karşısında AKP, devlet düzeni içinde kendi derin devletini kurma çabasındadır.

‘SİSTEMATİK ÇALIŞMA’

Baykal, “Bu yaşadığımız olayları, iktidarın himaye ettiği, onun desteği ile yürütülmekte olduğu artık açık bir gerçektir. AKP kendi derin devletini idame etmek için devlet kurumları ile büyük çatışmayı sahneye koymaya başlamıştır diye düşünüyorum” dedi. Baykal “Belli bir karargahtan, düzenli, merkezi, sistematik bir çalışma ile bu yürütülmektedir. Devlet kurumları bu psikolojik savaşın hedefi seçilmiştir. Bu belgeler kullanılarak, kapsamı geliştirilen, suçlamalar yapılmaktadır” diye ekledi.