'AKP'li cami' tepki çekti

Zonguldak'ta vatandaşlar, bir caminin minaresinin AKP'nin renklerini andıran turuncu ve beyaza boyandığını öne sürerek tepki gösterdi

16 Kasım 2009, Pazartesi 15:27
A A

Uğur Camii Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği, 1963'te yaptırılan Uğur Camii'nin yeşil-beyaz olan minaresini turuncu-beyaz renklerinde boyattırdı. Şerefe ve külah bölümü turuncu, diğer bölümleri beyaza boyanan minare cemaatin tepkisine yol açtı.

Bazı vatandaşlar, minarenin AKP'nin renklerine boyandığını, dinin siyasete alet edildiğini önü sürerek camiye gitmeyeceklerini ve derneğe de yardımda bulunmayacaklarını söyledi.

Rat Mahallesi Muhtarı Celil Demirci ise, vatandaşlardan kendilerine minareyle ilgili tepkilerin geldiğini söyleyerek, şöyle konuştu: "Sanki bir simge gibi bir görüntü verdi. Mahalledeki insanların da bölünmesine yol açtı. Hatta bazı insanlar bu yüzden camiye gitmediklerini söylüyor. Mahalledeki insanlar, minarenin bir partinin bayrağını simgeleyen renge boyanmasından rahatsız. Bunun en kısa zamanda değiştirilmesi gerekiyor."

CAMİYİ BOYATAN AKP'Lİ

Geçmişte AKP İl Yönetiminde görev yaptığını, daha sonra anlaşamadığı için partiden ihraç edildiğini ancak AKP'li olduğunu belirten dernek başkanı Mehmet Günaydın ise, daha önce mavi ve yeşile boyanan minarenin çabuk kirlendiğini düşünerek portakal rengine boyadıklarını söyledi.

Bunun parti simgesiyle bir ilgisinin olmadığını savunan Günaydın, şunları söyledi: "Bunun siyasi simge olarak kullanıldığını düşünmek bana göre çok yanlış. 30 yıldır burada dernek başkanlığı yapıyorum. Böyle bir şey ilk kez başıma geliyor. Evet ben AKP'liyim. 'AKP'li değilim' diyecek durumum yok. Yeşil yaptığımız zaman da Refahlı diyorlar. Gelsinler yapsınlar, boyatsınlar kendileri o zaman."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;