Aksu'dan 'Milangaz Tribünü' açılımı

Beşiktaş Kulübü Başkan Adayı Murat Aksu, Yıldırım Demirören'in parasını nasıl ödeyeceğine ilişkin sorulara ilginç bir yanıt verdi

Aksu'dan 'Milangaz Tribünü' açılımı

Beşiktaş Kulübü’nün 31 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek kongresi öncesinde kulübün mali durumunu değerlendirmek amacıyla gazetecilerle bir araya gelen Aksu, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin faaliyet gelirlerinin son 3 yılda istikrarsızlık gösterdiğini, giderlerin ise gelirlerle aynı düzeye ulaştığını söyledi.

Faaliyet gelirleri içerisinde en önemli payı televizyon yayın gelirlerinin oluşturduğunu, ancak geçen yıl bu tutarın düştüğünü dile getiren Aksu, kombine kart ve loca gelirleri ile maç bilet gelirlerinin de kulübün diğer önemli gelir kalemi olduğunu anlattı.

"KULÜBÜN BORCU 340 MİLYON LİRA"

Aksu, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin kısa ve uzun vadeli borçlarının hızla büyüdüğünü ve toplamının 279 milyon lira olduğunu bildirdi. Yıldırım Demirören’e olan borcun da eklenmesiyle bu borcun, 340 milyon lira seviyelerine çıktığına dikkati çeken Aksu, şu görüşleri dile getirdi:

"Son günlerde çok konuşulan bir şey var; ’Kulübün borcu 181 milyon lira mı? 400 milyon lira mı?’ deniliyor. Belirttiğim gibi şirketin borcu kabaca 340 milyon lira... Burada Del Bosque olayında olduğu gibi karşılık ayrılmayan ve henüz tutarı tespit edilemeyen borçları da düşünürsek, borç 400 milyon liraya çıkıyor.

Mevcut negatif özsermayeli bilanço ile biz UEFA kriterlerini karşılamak zorunda kalacağız. Böyle bir bilançoyla da kulüp, uluslararası turnuvalara katılamaz durumda olacaktır."

BONSERVİSE 5 YILDA 85 MİLYON EURO

Soruları da yanıtlayan Aksu, kulübün son 5 yıl içinde sadece bonservis bedeli olarak 85 milyon Euro ödediğini, ancak ödenen bu bonservislerin ne stat, ne sponsorluk gelirlerini, ne de ürün satışlarını buna paralel artırmadığını söyledi.

SEÇİME SİYASET KARIŞTI İDDİASI

Bir gazetecinin, "Seçime siyaset karıştırdığınız yönündeki iddialara ne diyorsunuz?" sorusuna da Aksu, daha önce de kulübün Yönetim Kurulunda olduğunu hatırlatarak, "O zaman siyaset karıştırmadım da şimdi mi karıştırıyor muşum?

Hangi vali, hangi emniyet müdürü, kongre üyelerini bana oy vermeleri için arıyormuş? Bunu ispat etsin. Konya ve Balıkesir ziyaretlerimde o şehirlerin Valilerini ve Emniyet Müdürlerini ziyaret ettiğim doğrudur. Kendileri benim uzun zamandır arkadaşlarım" yanıtını verdi.

"3 YILDA 100 MİLYON EUO GELİR GEREKLİ"

Aksu, kulübün, "düzlüğe çıkması" için 3 yıl içerisinde 100 milyon lira ek gelir elde etmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Altyapıya çok önem vereceğiz. Altyapıdan yetiştirdiğimiz futbolcuları Türk futboluna kazandıran bir kulüp olacağız.

Stadımızın bir bölümü SİT alanı içerisinde yer alıyor. Buraya bir çivi bile çaktırmazlar. Ancak diğer üç tribünü yapabiliriz. Bana sürekli Yıldırım Demirören’in parasını nasıl ödeyeceğimi soruyorlar. İnönü Stadı’nın, SİT alanı olan bölümün dışında kalan 3 tribününü teker teker yıkıp yeni bir stat oluşturacağız.

Dokunamadığımız tribüne de 25 yıllığına ’Milangaz Tribünü’ deriz. Başkanın parası çıkmış olur. Diğer üç tribünün inşaatının finansmanını da Kulüpten karşılamayı düşünmüyoruz. İnönü Stadı’nın tribünlerini yapmaya gönüllü olacak çok kişi var."

3