Aktüel Arkeoloji'den Efes özel eki

Aktüel Arkeoloji Dergisi, EFES için özel bir sayı hazırladı

21 Temmuz 2010, Çarşamba 10:56
A A

İhtişama düşkün zengin soylularının, kentin en güzel yamacına yaptırdığı muhteşem mimarisi ile görkemli villalar, zengin duvar bezemeleri, tanrısal mozaikler, özel yemek salonları ve odaları ile antik dönem Efes’i. Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin son sayısı görkemli yaşamdan kalan görkemli kalıntıları ile bugün bile görenleri kıskandıran YAMAÇ EVLER’in hikayesi ve yapılan çalışmalar anlatılıyor.

Bu özel sayının diğer ilgi çekici konuları ise şöyle;

- Anadolu’nun Demir Çağı’nda ortaya çıkan PATİNA KRALLIĞI’nın başkenti TELL TAYİNAT’ın tapınakları ve kutsal alanları içinde Anadolu’da pek bilinmeyen yeni bir krallığın izleri sürülüyor.

- Şarap Tanrısı Dionysos’un doğduğuna inanılan Antik Kent NYSA’nın 20 yıllık kazı çalışması ile birlikte kentin şarap tanrısına adanmış tapınak frizleri içinde hikâyesi...

- Antik dönemden günümüze, Anadolu’dan Avrupa’nın içlerine kadar farklı isimlerle de olsa uzanan önemli bir kült JUPİTER DOLİCHENUS’un ilk ortaya çıktığı yer Gaziantep’teki DÜLÜKBABA TEPESİ’ndeki çalışmalar.

- Hasankeyf için yapılan “Hasankeyf’i Bilir misin?” özel fotograf çekimlerinden, Aphrodisias’ı ziyaret eden iki fotografçının gezi günlüğüne kadar birçok haber yazısı ve sergi ile birlikte arkeoloji ve kültürel miras adına yapılan son dönemdeki tüm çalışmalar...

- Göbekli Tepe’deki en yeni buluntular ve fikirler okuyucu ile ilk kez buluşuyor.

 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;