Aktuna CHP'den Bakırköy Belediye Başkan adayı

Sağlık Bakanlığı da yapmış eski Bakırköy Belediye Başkanı merhum Dr. Yıldırım Aktuna'nın oğlu ekonomist Oğul Aktuna babasının izinde siyasete adım attı. Oğul Aktuna Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Bakırköy Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı

Aktuna CHP'den Bakırköy Belediye Başkan adayı

Ekonomist Oğul Aktuna,  CHP Bakırköy İlçe Merkezi’ne aday adaylığı başvurusunun ardından bir  basın toplantısı düzenledi.  CHP Bakırköy İlçe Başkanı Mehmet Sait Yücel’in de aralarında bulunduğu bazı  partililerin katıldığı toplantıda konuşan Oğul Aktuna, Bakırköy ile 8 yaşında babasının hastane başhekimliği yaptığı yıllarda tanıştığını söyledi.

BABAMI ROL MODELİ ALIP SİYASETİ TAKİP ETMEYE BAŞLADIM

Çocukluğunda hastanenin bahçesinde oyun oynayarak zaman geçirdiğini ifade eden Aktuna,  "Babamın belediye başkan adayı olmasıyla birlikte siyasetle tanıştım. 16 yaşında lise 2’inci sınıfa geldiğimde geldiğimde kendimi  89 yerel  seçimerinin içinde duvarlara babamın posterlerini  asmaya çalışırken buldum. Belediye başkanı olduğu dönemde de beni hiçbir zaman yanından ayırmamıştır.  Amatör ruhla genç  bir delikanlı olarak hem bunları gözlemleyip bundan çok zevk alıyordum.  Sanki bu işin içinde birşeyleri başarıyormuşum hissiyle. Bu heyecan beni sardı. Babamı rol modeli alarak örnek olarak alıp, gündemi takip etmeye siyaset çok takip etmeye başladım" dedi.

KONFOR İÇİNDE YAŞAMAYA ÇALIŞMAM ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK OLACAKTI

Yüksek öğrenimini Amerika’da yaptığını İşletme eğitiminin ardından Türkiye’ye döndüğünü belirten Oğul Aktuna, "Babam bakanlık görevindeydi. Artık alışmıştım. Türkiye’de ne eksiklikler var kafayı sürekli buna yormaya başladım. Türkiye için projeler hayal etmeye başladım. Acaba sosyal düzeni kontrol ederek serbest piyasayı devam ettirebilen bir ülke.  İleride aktif siyasette görev alırsam Türkiye’ye nasıl faydalı  olurum. Türkiye’de askerlikten sonra 16-17 sene özel  sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yaptım.  Atatürkçü gelenekten gelen bir ailenin mensubuyum. Benim annaannem ilk opera sanatçısı Semiha Berksoy. Evde aryalar dinleyerek büyüdük. Annem tiyatro sanatçısı Zeliha Berksoy ve babam Yıldırım Aktuna zaten biliyorsnuz. Dedem Kurtuluş Savaşı  madalyası sahibi tümgeneral  Naci Aktuna’dır. Böyle bir aileden gelen  mensup olarak benim bu ülkeye hizmet vermeden sadece kendimi düşünerek konfor içinde yaşamaya çalışmam çok büyük haksızlık olacaktı" dedi.

HERKESLE GÖRÜŞÜP GÖRÜŞLERİNİ ALACAĞIM

Siyasi hayatına yerel yönetimlerden başlamayı hayal ettiğini söyleyen Oğul Aktuna, "Önümde güzel bir örnek vardı. Milletvekilliği de güzel bir hedeftir fakat yerel yönetimlerde daha çok insana dokunabiliyor ve halkını tanıyabiliyor. Onlarla bir arada olduğunda siyasette daha etkili olup arkasında miras bırakabiliyor. Bu bana genç yaşımda daha büyük heyecan veriyor. Siyasi yolculuğuma Bakırköy’den başlamak istiyorum. Sadece yerel yönetici olma hedefiyle yola çıkmıyor, bu ülkeye faydamın dokunmasını istiyorum. Ben ekonomistim, işletme, finansman yönetim ve iş geliştirme uzmanıyım. Projeler her zaaman ilgi alanımdır. Kültür, sanat, eğitim, spor, engelliler ile ilgili projeler benim alanıma giriyor. Bakırköy’ü tekrar ilklerin yapıldığı ve başarıldığı yani 90’lardaki Bakırköy imajını tekrar İstanbul’a hakim olması için elimden geleni yapacağım. Sosyal belediyeciliği geri getireceğiz. Belediyeler yeni yerel yönetim kanunuyla büyükşehir belediye yasasından sonra bütçeleri artacak. Yerel yönetimler merkez kadar etkileri artacak. Adaylık sürecinde Bakırköy’de herkesle görüşüp onların görüşlerini alacağım. Herkese saygılıyım ve herkesin desteğine ihtiyacım var. Herkesin fikirlerini alıp buradan bir beyin fırtınası çıkartarak en önemli ihtiyaçları sonuca ulaştırmak için hazırlıklar yapacağım."

TEŞHİS DOĞRU OLMAZSA TEDAVİDE DOĞRU OLMAZ

Oğul Aktuna sözlerini şöyle tamamladı: "Babamın bir sözü vardır meşhur doktor olduğu için ‘Teşhis doğru olmazsa der, tedavi de doğru olmaz, ilaç da doğru olmaz’ Şimdi Bakırköy genelinde konuştuğumuz zaman tabiki bunlar güzel.  Ben Bakırköy’e adayım. Ben önce Bakırköy’ün hastalıklarını problemlerini tespit etmem gerekiyor.  Ama Bakırköy’lünün problemlerinin öğrenmem gerekiyor. Onun için ben adaylık sürecine gelmeden önce halkla iç içe olacağım."