Akyalar kovaladı 6 bin lüfer yakaladı

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde bir balıkçının ağlarına yaklaşık 6 bin lüfer takıldı

04 Kasım 2012, Pazar 09:57
A A

Eceabat ilçesinde, bir balıkçı yaklaşık 6 bin lüfer avladı. Kabatepe Limanı’ndan "Rastgele-2" adlı teknesiyle denize açılan Halil Tuzcuoğlu, akya balıklarının büyük bir lüfer sürüsünü kıyıya doğru sıkıştırdığını fark etti.

Ağlarını tayfalarının yardımıyla denize bırakan Tuzcuoğlu, binlerce balığı tekneye çekmekte zorlandı. Avladıkları yaklaşık 6 bin balığı Kabatepe Limanı’na getiren balıkçılar, 5 saat boyunca lüferleri ağlardan temizlemek için çaba gösterdi.

Balıklar buzla dolu kaplara konulduktan sonra İstanbul’a gönderildi. Halil Tuzcuoğlu, 2 aydır balığın peşinde koştuklarını söyledi.

Bu süre zarfında hiç balık avlayamadıklarını, mazot alacak paraları bile kalmadığını dile getiren Tuzcuoğlu, "Lüferi kıyıya doğru sıkıştıran akya balıklarını gördük. Bölgeyi ağlarla çevirdik. Allah bin bereket versin. Bu balıkla ben ve tayfalarım çok rahatladık. Denizde artık rahat rahat gezebiliriz. Akyalar ve orkinoslar mümkünse yakalanmasın. Bizim gibi balıkçıların ekmek yemesi akya, yunus ve orkinos gibi büyük balıklar sayesinde oluyor. Başka hiçbir balık lüferi kıyıya doğru sürüklemez" dedi. Tuzcuoğlu, avladıkları balıklardan yaklaşık 50-60 bin lira gelir elde edeceklerini kaydetti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;