Alanya Cezaevi'nde 'domuz gribi' paniği

Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki L Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda gribal enfeksiyon geçiren mahkumlar arasında 'domuz gribi' paniği yaşandı

14 Mart 2015, Cumartesi 18:52
A A

Cezaevinin açık bölümünde gribal enfeksiyon geçiren bir hastanın kalp krizi de geçirerek hastaneye kaldırılması hükümlü ve tutuklular arasında ’domuz gribi’ paniğine neden oldu.

Cezaevinde görevli aile hekiminin muayene ettiği hükümlü ve tutuklular arasında bronşit, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon tespit edilen 9’u Alanya Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Hastalar burada yapılan tedavilerinin ardından taburcu edilerek cezaevine gönderildi.

Cezaevinde domuz gribi söylentilerinin artması üzerine sağlık şikayeti olan tüm hükümlü ve tutuklular dün akşam geç saatlere kadar muayene edildi, ancak ciddi bir hastalığı olana rastlanmadı. Gribal enfeksiyon geçirdiği belirlenen 9 hastadan alınan kan örneği ise incelenmek üzere Ankara’ya gönderildi.

’ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM YOK’

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tevfik Yazan, hastanede şu an için domuz gribi tanısıyla tedavi gören bir hasta olmadığını söyledi. Mevsim itibariyle soğuk algınlığı, nezle ve grip salgını şikayetleriyle ilgili artış yaşandığını belirten Yazan, "Endişe edilecek bir durum yok. Domuz gribi dediğimiz hastalık da yine diğer gribi yapan virüsle aynı ekipten. Burada önemli olan kişinin bağışıklık sisteminin durumu. Tüm griplerde ve soğuk algınlığında kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa sıkıntılı tablolar ortaya çıkabiliyor" dedi.

’DOMUZ GRİBİ TEŞHİSİ KONAN YOK’

Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven ise "Akciğerinden rahatsız bir mahkumun kalp krizi geçirmesi sonucu hastaneye kaldırılmasının ardından domuz gribi şüphesiyle kendisinden örnek alındı. Cezaevinde yüksek ateş şikayeti olan 13 hastadan tedbir amaçlı örnekler alınarak Ankara Hıfzıssıhha’ya gönderildi. Cezaevinde domuz gribi teşhisi konan tutuklu ve hükümlü yok. Rahatsızlığı olanlara özel bir ortamda bakılmaktadır" diye konuştu.

Teoman ERİŞ/ALANYA (Antalya), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;