Aleviler meydanlara iniyor

Alevi Bektaşi Federasyonu, 8 Kasım'da Kadıköy'de düzenleyecekleri miting için Taksim meydanında eylem gerçekleştirdi

Aleviler meydanlara iniyor

Alevi açılımı ve zorunlu din derslerinin kaldırılması için 8 Kasım 2009 Pazar günü İstanbul Kadıköy'deki mitingi duyurmak için Taksim meydanında toplanan Alevi Bektaşi Federasyonu üyeleri bildiri dağıttı.

"Biz Aleviler Eşit Yurttaşlık Hakkı İçin İstanbul'da Buluşuyoruz" yazılı pankart açan grup "Zorunlu Din Dersi Kaldırılsın", "Diyanet İşleri Başkanlığı Kapatılsın" şeklinde sloganlar attı.

Yaklaşık 80 kişinin katıldığı eylemde Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız bir basın açıklaması yaptı. Balkız yaptığı açıklamada, "AKP Hükümetinin "Alevi Açılımı" diye bilinen çalıştaylar çizelgesini önemsiyor, görmezden gelmiyoruz. Böyle düşündüğümüz için de bu çalışmaya katıldık. Mahkeme kararlarını yok saymak, uygulamamak anayasal bir suçtur. Tıpkı 'Laikliğe karşı mücadelenin odağı olmak' gibi bir suçtur bu" dedi.

Balkız, basın açıklamasından sonra yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Tunceli gezisinde cemevini ziyaret etmesinden memnun olduklarını ancak Abdullah Gül'ün gittiği cemevinin imar planının olmadığını, kaçak olduğunu bu yüzden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını merak ettiklerini söyledi.

Ümit TÜRK/DHA