Ali Güneş: Nobre'nin yeri doldurulamadı

Ali Güneş: Nobre'nin yeri doldurulamadı

Bir dönem Fenerbahçe ve Beşiktaş’ta da forma giyen Kasımpaşa’nın tecrübeli futbolcusu Ali Güneş, yarın Fenerbahçe ile yapacakları seyircisiz maçta iki takımın şanslarının eşit olduğunu söyledi.

Trabzonspor maçının ilk yarısında sakatlanan ve 3-4 hafta sahalardan uzak kalacak olan Ali, Almanya’ya tedaviye gitmeden önce AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Sakatlığı nedeniyle Fenerbahçe maçında oynayamayacağı için üzgün olduğunu belirten Ali, Kasımpaşa’nın Kadıköy’e kazanmak için gideceğini belirterek, "Maç ortada, çünkü rakibimizin taraftarı olmayacak. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda taraftarı, sarı-lacivertlilerin yüzde 50’sidir. Taraftarın olmaması onlar için büyük kayıp. Fenerbahçe favori gösterilse de bence şanslar eşit. İyi bir mücadeleyle oradan 3 puan alabiliriz" dedi.

Tecrübeli futbolcu, Kasımpaşa’nın açık bir futbol oynadığını ifade ederek, "Fenerbahçe karşısında yine açık futbol sergileyeceğiz. Her zamanki futbolumuzu oynayacağız. Yılmaz hocamızın oynattığı futboldan büyük keyif alıyorum. Çünkü her zaman atağı düşünen bir takımız. Trabzonspor maçında bile 5-6 ofansif oyuncuyla oynadık" diye konuştu.

Ligde ilk 6 hafta çok kötü bir performans sergilediklerini anlatan Ali, "İlk 6 haftayı hiç saymamak lazım. Elimizde lig tecrübesi olan futbolcular yoktu. Transferin son günlerinde 7-8 oyuncu geldi ve takımın kalitesi arttı. İyi bir takımız, son 4 haftadır yenilmiyoruz. Hedefimiz bir an önce alt sıralardan kurtulmak" şeklinde konuştu.

-"TARAFTARIN OLMAMASI ALEX’İN PERFORMANSINI DA DÜŞÜRÜR"-

Fenerbahçe’nin Beşiktaş ile yaptığı maç öncesi "Alex’i iyi tutarsa, Beşiktaş kazanır" dediğini hatırlatan Ali, "Alex’i oyundan düşürdüğünüz zaman, Fenerbahçe’nin de performansı yüzde 50 düşüyor. Alex oynadığı zaman Fenerbahçe kazanıyor" dedi.
Tecrübeli futbolcu, Alex’in Türkiye’ye gelmiş geçmiş en iyi yabancılardan biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
"Fenerbahçe’nin kilitlendiği anlarda bir hareket yapıyor, kilidi çözüyor. Biz de Alex’i iyi bir şekilde marke ettiğimiz zaman Alex faktörü olmayacak. Ayrıca taraftarın olmaması da çok iyi. Çünkü Alex Kadıköy’de taraftarla birlikte coşuyor. Taraftarın olmaması Alex’in performansını da düşürür."

-"KAZIM’IN OLMAMASI KAYIP DEĞİL"-

Ali Güneş, sakatlığı nedeniyle yarınki maçta oynayamayacak Emre’nin olmamasının rakipleri için çok büyük bir kayıp olduğunu, milli futbolunun son zamanlarda iyi bir performans sergilediğini söyledi.
"Emre’nin olmaması bizim için avantaj" diyen Ali, şöyle devam etti:

"Ancak Kazım için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Kazım iyi futbolcu olsa da iyi bir profesyonel değil. Yaptığı hareketlerle, davranışlarıyla yanlış yolda. Onun Fenerbahçe’ye layık hareket etmesi lazım. O öyle olunca rakip hırs yapıyor. Açıklamaları ondan büyüklerin yapması lazım. Onun kendi performansına bakması lazım. Fenerbahçe çok büyük camia, ona göre hareket etmeli. Beşiktaş maçından önce yaptığı açıklama çok yanlıştı. Rakip futbolcu otomatikman yüzde 30 daha fazla hırs yapıyor. İki camia da çok büyük. Büyük camialarda oynayan futbolcuların daha dikkatli davranması lazım."

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum’un belirli bir çizgisi olan bir teknik adam olduğunu kaydeden Ali, "Türkiye Ligi’ni de çok iyi biliyor, ama sonuçta sahada 11 futbolcu var ve her zaman iş futbolcularda biter. O gün Fenerbahçe’nin performansı önemli. O gün oyuncular iyi performans sergilerse hiçbir takım Fenerbahçe’nin karşısına çıkamaz. Çünkü Fenerbahçe iyi bir takım" dedi.

-"NOBRE GİTTİKTEN SONRA FENERAHÇE’DE FORVET SIKINTISI BAŞLADI"-

Ali Güneş, Fenerbahçe’nin forvette sıkıntısının olduğunu, Semih ve Güiza haricinde forveti bulunmadığını söyledi.
Fenerbahçe’nin forvette yaşadığı sıkıntını yeni olmadığını anlatan Ali, şunları söyledi:
"Fenerbahçe’de Nobre gittikten sonra forvette sıkıntı başladı. Nobre’den sonra o mevkiye oyuncu bulunamadı. Semih’e de yeterince şans verilmedi. Hep genç, altyapıdan yetişen oyuncu muamelesi gördü. Semih milli maçlarda ve Fenerbahçe’de oyuna girdiği zamanlarda gollerini atarak, iyi bir performans sergilemiştir. Ancak büyük takımlarda özellikle forvet mevkisinde yabancı merakı var. Galatasaray’da da Beşiktaş’ta da forvet mevkisinde yabancılar var. Fenerbahçe de her zaman o bölge için yabancı oyuncu düşündü."

Alim Tunçay  / AA