Ali Topuz'dan sert sözler

Ali Topuz'dan sert sözler

CHP İstanbul Milletvekili Ali Topuz, parti organları için ikinci bir liste hazırlığında olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Bir Baykal’ın evinde, bir Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alarak, her tarafı idare ederek, yenilikçi devrim yapmaya kalkışmasınlar" dedi.

CHP’nin 33. Olağan Kurultayı, Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda devam ediyor.

CHP Milletvekili Ali Topuz, kurultay salonunda gazetecilere açıklama yaptı. Dün gece CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in ayrı bir kurultay listesi çıkarma girişimi başlattığını ve bu girişime destek aramak için kendi üzerinden siyaset yapmayı tercih ettiğini iddia eden Topuz, İstanbul delegelerini bir otel lobisinde toplayan Tekin’in orada düşüncelerini aktardığını söyledi. stanbul delegelerinin bu girişime yoğun tepki gösterdiğini ve toplantının hemen iptal edildiğini ileri süren Topuz, bu durumun bugün bazı basın yayın organlarında yer aldığını belirtti.

Topuz, İstanbul İl Başkanı sıfatı ile 40 yıl önce CHP’nin 20. Kurultayı’na başkanlık ettiğini anımsatarak, o dönemde yenilikçi hareketin
öncülüğünü yaparak İsmet İnönü’ye karşı yenileşme hareketinin öncüleri arasında yer aldığını anlattı. "O günden bugüne kadar CHP’deki her türlü yenilikçi hareketin önünde, başında bulunmuş kişiyim" diyen Topuz, şöyle devam etti:

"Bir takım insanların benim yenilikçi harekete karşı olduğum gibi iddiaları dile getirmesinden büyük ölçüde rahatsızım. Ben her dönem genel
başkanların yanlış politika izledikleri sırada onların karşısında doğruları söyleyerek, partinin hukukunu korumuş insanlardanım. Bugün yaşadığımız yenileşme ve değişim hareketini bundan yıllar önce CHP grup başkanvekili olduğum sırada tüzük kurultayında dönemin Genel Başkanı Baykal’ın desteklediği tüzüğün yanlışlığını söyleyen ilk insanım. O yüzden Baykal ile tartışmalarımız bugüne kadar uzamıştır. Bugün parti tüzüğünde değişiklik isteyenlerin dün gösterdikleri büyük arzuyu ilk dile getiren insanım. Bu son harekette Sayın Baykal bir iddia ile karşılaştığı sırada, şimdi susan, yenilikçi geçinenler susarken, ilk ve tek olarak Baykal’ın istifa ederek, ’partiyi bu suçlamalardan arındırması’ gereken diyen insanım. Yeniden aday olma eğilimi ortaya çıktığında yüksek ses çıkartan insanım.

Sayın Kılıçdaroğlu’nu destekleyen, adaylığını açıklamaya teşvik eden bir insanım, karşılıksız, bu yenileşme hareketine destek vermek istediğimi söyleyen insanım. Hiçbir şey istemedim, hiçbir listede talebim olmamıştır, bunu da en iyi bilen Sayın Kılıçdaroğlu ve Sav’dır. Bana suçlama yapanlar, kendilerini benim yaptıklarımı iyice anlasınlar, iki yüzlü davranışlardan vazgeçsinler. Bir Baykal’ın evinde, bir Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alarak, her tarafı idare ederek, yenilikçi devrim yapmaya kalkışmasınlar. Bana suçlama yapanlar, Kurultay’da sorun çıkarmak isteyen insan olarak göstermek isteyenler önce bilgilerini geliştirsinler, sağlam karakter göstersinler ve kendileri her şeyin hesabını verebilecek durumda olsunlar. Ondan sonra yenilikçi hareketin içindeyim desinler. Yalancı yenilikçilere, kendisini bir yere taşımak için yenilikçi gibi görünenlere yaşları ne olursa olsun güvenmeyin. Yenilikçilik bir idealizmdir, dürüstlüktür, yürekliliktir."

Kurultay’da hiçbir kurula aday olmadığını, görev talep etmediğini ifade eden Topuz, Kılıçdaroğlu’na güvendiğini ve bir nefer olarak iktidar mücadelesine katkı sağlayacağını söyledi.

Gazetecilerin "İkiyüzlü davranmakla Gürsel Tekin’i mi kastediyorsunuz?" sorusu üzerine Topuz, "Fiilleriyle, yaptıklarıyla düşündükleri, kafasında
beklentileri farklı olan insanlar olabilir. Benim üzerimden siyaset yapmaya çok insan heveslidir, onları kastediyorum, tek bir kişiden söz etmiyorum" dedi.