Alışverişte devrim yaratacak cihaz

Konyalı bir yazılım firması alışveriş merkezlerinde kullanılan sepetlere monte edilebilen, marketlerde ürün arama derdine son verecek dijital asistan geliştirdi

13 Kasım 2009, Cuma 12:37
A A

Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Yerleşkesi'ndeki Teknokent binasında faaliyet gösteren RNK Teknoloji ve Yazılım Firması İş Geliştirme Müdürü Ali Ortakabakçı, yaptığı açıklamada, büyük marketlerde müşterilerin istediği ürünü market içinde kısa sürede bulmakta zorluk çektiğini, gözlemledikleri bu zorluğu çözmek için çalışmaya başladıklarını söyledi.

Yaklaşık 2 yıl süren ve TÜBİTAK'ın da desteğiyle yürüttükleri Ar-Ge çalışmaları sonucunda “Akıllı Alışveriş Asistanı” adını verdikleri cihazı geliştirdiklerini ifade eden Ortakabakçı, cihazın ilk etapta prototipini ürettiklerini bildirdi.

ÜRÜNÜN YERİNİ GÖSTERİYOR

Ortakabakçı, dijital olan ve alışveriş merkezlerinde kullanılan sepetlere monte edilebilen sistem sayesinde alışveriş yapanların ürünlerin fiyatlarını, hangi rafta olduğunu, rafta kaç çeşit ürün bulunduğunu öğrenebildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Örneğin markete girdiğinizde, sepetin üzerindeki bu cihaza size özel alışveriş kartınızı okutuyorsunuz.

Sonra dokunmatik ekranına almak istediğiniz ürünün adını yazdığınızda, karşınızda bu ürünün farklı markalarını tek tek hangi reyonda, hangi rafta, kaçıncı sırada olduğunu, fiyatlarıyla birlikte size gösteriyor. Böylece zaman kaybetmeden istediğiniz ürüne ulaşabiliyorsunuz. Aldığınız ürünü cihaz üzerindeki barkod okuyucuya okuttuğunuzda fiyatı kaydediliyor ve görebiliyorsunuz. Böylece kasaya gitmeden ödeyeceğiniz tutarı öğrenebiliyorsunuz."

Cihaz sayesinde müşterinin şikayetini dijital ekrandan alışveriş merkezi yönetimine iletebildiğini de anlatan Ortakabakçı, bu sayede cihazın yönetimle müşteri arasında bir köprü kurulmasını sağladığını kaydetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;