Alkollü kazaya kasko ödemesi!

Araç sigortalarında (kasko) temel bir kural olarak bilinen “alkollü kaza durumunda kasko şirketi ödeme yapmaz” kuralına çok önemli bir istisna geldi

Alkollü kazaya kasko ödemesi!

İstanbul'da meydana gelen bir kazadan sonra, sigorta şirketinden uğradığı zararları kasko sözleşmesi kapsamında ödenmesini isteyen sürücü, ret yanıtı alması üzerine Beyoğlu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı.

Davacı sürücü, kasko sigortalı olduğunu, kaza sonrasında hasar gördüğünü, ancak sigorta şirketinin hasar bedelini ödemediğini ileri sürerek, 41 bin 300 TL‘nin sigorta şirketinden tahsiline karar verilmesini istedi.

Bu talep, dava açan sürücünün kaza esnasında alkollü olduğu ve bu yüzden kasko sözleşmesine göre hasarın teminat kapsamı dışında olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay, sürücü lehine karar verdi. Kararın gerekçesini ise şöyle açıkladı:

Alkollü olsa da...

“Kural olarak rizikonun teminat dışında kaldığına ilişkin savunmanın sigortacı tarafından kanıtlanması gerekmektedir. Trafik kaza tespit tutanağında, her iki araç sürücüsü de tespit edilememiş, daha sonra dava dışı Ş.K.S kasko sigortalı aracın sürücüsü olduğunu bildirmiş; araç sürücüsünün başka bir kişi olduğuna ilişkin tutanak ya da tanık beyanı gibi başka bir delil de sunulmamıştır. Kaza tespit tutanağında araç içindeki yolcuların hepsinin alkollü olduğu, bu nedenle sürücülerinin de alkollü olduğunun düşünüldüğü belirtilmiştir. Öncelikle diğer araç sürücüsünün kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre alkol, rizikonun teminat kapsamı dışında kalması için bir neden oluşturulmamaktadır.”

VATAN