'Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz'

Oya Germen'in Ayşe Özyılmazel ve Ali Taran evliliğine yaptığı yorumlara tepki gösteren Neriman Erman, 'Allah haksızlığı yarına bırakır ama asla yanına bırakmaz' dedi

Çarşamba, 11 Temmuz 2012 - 07:51

'Allah yarına bırakır ama yanına bırakmaz'

Ayşe Özyılmazel’in annesi Oya Germen’in dün sabah katıldığı programda kızının reklamcı Ali Taran ile 10 ay süren olaylı evliliği hakkındaki yorumlarına çok ağır bir tepki geldi. Germen dün sabah İkinci Sayfa isimli programa katıldı ve geçen kasım ayında vefat eden kanser hastası Selma Ann Desmond’dan boşandıktan hemen sonra kızıyla Bodrum’da renkli bir düğünle evlenen ünlü reklamcı Ali Taran’ı suçladı. Germen’in “Selma hanımın ölümü kader, Ayşe’nin suçu yok. Ayşe yuva yıkmadı” şeklindeki yorumları Desmond’ın kız kardeşi Neriman Erman’ı isyan ettirdi.

Germen, programda kızının Ali Taran tarafından kandırıldığını ve tuzağa düşürüldüğünü öne sürdü ve “Evliliğin ilk aylarında Ali Ayşe’ye çok sevgi gösteriyordu. Ayşe de buna inandı. Daha önce Hülya Avşar’la adı aşk dedikodularına karıştı ama Hülya Ali’nin tuzağına düşmedi. Ali eski eşi Selma Hanım’ın ölümüyle birlikte yaşadığı vicdan azabını Ayşe’ye de yaşattı.

‘Aynı acıyı ben de yaşadım’
Kızımın omuzlarına öyle bir yük bindirdi ki, Ayşe’yi bu anlamda kullandı. Bir gün bana geldi ve kapıdan içeri girer girmez bayıldı. Öteki kızıma ‘Ayşe’yi kaybediyoruz’ dedim. Hatta doktoru daha yeni ilaçlarının dozunu iki katına çıkarttı. Kızım bu durumu daha kolay kolay atlatamaz. Kızıma Selma Ann Desmond’un ölümünün ardından çok yüklenildi. Halbuki kader diye bir şey var. Öleceğimiz tarih ne olursa olsun değişmiyor. Yani bu olanların sorumlusu Ayşe değil. Hatta onun sağlığı için dua ediyorduk. Onun ölüm haberini Ayşe’den aldım, bana ‘Anne yandık onun ölümden beni sorumlu tutacaklar’ dedi. Ayşe Ali ile Selma Hanım’ın evliliğini yıkmış olsaydı ben ölürdüm. Çünkü aynı acıyı ben de eşim Neco İdil’e gittiğinde yaşadım” dedi.

Facebook’ta mektup yazdı
Germen’in sözleri Selma Ann Desmond’ın kardeşi Neriman Erman’ı isyan ettirdi. Erman, facebook sayfasına duygusal bir mektup yazdı. Ablasının annesinin kollarında öldüğünü söyleyen Erman, şu satırları kaleme aldı:
-  Bu yazıyı sadece tek başıma yazmak istemedim ve anneme de ‘demek istediği var mı’ diye sordum. Seyrederken her ablamın görüntüsünde gözyaşlarını tutamadı “Benim evladım gitmiş, artık ben ne diyim” diyordu. Şimdiye kadar sustuk ama bugün böyle bir durumda bile çıkıp “vah benim kızım kollarımda eriyor” diyorsa ki; normal her anne evladı için endişelenir. Benim ablam annesinin kollarında yaşama veda etti. O düğün görüntülerini verirken, akılları neredeydi acaba çok merak ediyorum. Genç bir kızın evlilik heyecanı mı? İki bayram arasında düğün yapılmazdı.
Selma Ann Desmond hâlâ yaşam savaşı verirken, yaşama tutunmaya çalışırken, onların gülüyor olması, havuzlara atlamaları... Öpüşmelerini seyrederken ben ağladım. Ayşe Özyılmazel, bir kadın olarak isteseydi bunu duyurmazdı ve duyurmamanın da bir çok yönlerini gayet iyi biliyordur.

‘Kendilerine ağlıyorlar’
-  Vicdanım bir gram sızlamıyor Ayşe’nin gözyaşlarından. Reklamın iyisi kötüsü olmazmış. Bence olur! Ayşe, Ali Taran’dan hiçbir şey öğrenemediğin çok belli. Çünkü çok kötüsün şu an reklam konusunda. Kendilerini kaynar su ile aklamaya çalışırlarken çok başarısızlar. Keşke pişmanlıktan ağlasalar ama tabii kendilerine ağlıyorlar... Biri çok güzel bir şey yazmış bana; Neymiş ölüm günü şaşmazmış... “Kızıma terbiye, vicdan duygusu veremedim” diyemiyor da. Oya Hanım siz ölümle ve saatiyle ilgili nasıl konuşabiliyorsunuz çok merak ettim... Ne demek “Nasıl olsa ölecekmiş” ya da “Zaten duyduk iyi değilmiş”

‘Asla bu acı geçmez’
-  Oya Germen dedi ki; Ali Ayşe’yi teselli etmemiş; “Ayşe bunlar geçecek her şeyi atlatacağız” diye... Ne geçecek Oya Hanım? Geçmez, asla bu acı geçmez... Atlatılacak olan hiç bir şey yok... 21 sene sevdiği kadını toprağa elleriyle koyan bir koca, bir baba hiçbir şeyi atlatamaz! Bir de hâlâ atlatmasını mı beklediniz? Hiç şaşırmadım ama hiç. Allah haksızlığı yarına bırakır ama yanına bırakmaz.