Alman bit pazarından 50 yıl önceki İstanbul ve Kapadokya çıktı

Almanya'daki bir bit pazarında, yabancı araştırmacıların yarım asır önce İstanbul ve Kapadokya'ya yaptıkları gezilere ait görüntüler bulundu. Görüntülerdeki en dikkat çekici kare ise, Galata Kulesi'nin çatısının olmaması...

17 Mart 2015, Salı 14:39
A A

Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti ile ittifak yapan Almanların Türkiye’ye olan ilgileri, Cumhuriyet döneminde de devam etti. Özellikle Anadolu’nun birçok bölgesindeki tarihi yapılarla ilgili kazılara katılan Alman araştırmacıların yaptıkları gezilerin fotoğrafları, Almanya’daki bir bit pazarında ortaya çıktı.

Almanya’da yaşayan araştırmacı Şenol Şahin Çörekçi, Berlin’de düzenli olarak gittiği bir bit pazarından zaman zaman çıkan fotoğraf ve görüntülerin Almanların Anadolu’ya ilgilerini net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıllarda bir Türk koleksiyoner tarafından bulunan film kayıtlarını dijital ortama taşıyarak incelediklerinde, Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde çekilmiş görüntüler bulunduğunu ifade eden Çörekçi, bu kez İstanbul ve Kapadokya’ya ait yarım asırlık renkli görüntülerin ortaya çıktığını anlattı.

Eski İstanbul'dan bir kare...

Nemrut görüntülerini çeken Alman araştırmacı Lothar Carlowitz tarafından 50 yıl önce çekildiği düşünülen görüntülerde Kapadokya Ürgüp bölgesinin henüz insan eli değmemiş halinin çok net bir şekilde görüldüğünü vurgulayan Çörekçi "Peri bacalarının el değmemiş hali burada çok net bir şekilde ortada" dedi. 

GALATA KULESİ ÇATISIZMIŞ

Yarım asır önce İstanbul İstanbul görüntülerinde ise mega kentin sosyal yaşamına ait çarpıcı detaylar yer aldığını dile getiren Çörekçi, en dikkat çekici detayın Galata Kulesi’nin çatısız hali olduğunu kaydetti. Haliç Köprüsü’nün altından geçen gemiler ile boğazdaki balıkçıların da dikkat çeken unsurlardan olduğunu ifade eden Çörekçi "Bu görüntüleri izleyince insanın 'Beni uzaya değil de 1965’li yıllara gönderin' diyesi geliyor. Gerçekten insan o dönemde İstanbul’da yaşamak istiyor" diye konuştu. Çörekçi, özel çekim olduğu belirlenen görüntülerin kişinin kişisel arşivinden oluştuğunu, öldükten sonra bu görüntülerin de yer aldığı eşyaların yakınlarınca satılması sonucu gün yüzüne çıktıklarını sözlerine ekledi. AA

Nemrut'un el değmemiş görüntüsü büyülüyor

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;