Alman gazetesi Bild: 'Saldırıyı İlhami Balı düzenledi'

Türkiye ile tüm dünyayı sarsan Atatürk Havaalanı'na terörist saldırısında, IŞİD parmağı giderek güçlenirken, Alman Bild Gazetesi, bu saldırı emrini Suudi Arabistan doğumlu olan İlhami Balı'nın verdiğini iddia etti

30 Haziran 2016, Perşembe 00:08
A A

Türkiye tarafından, en çok arananların bulunduğu “kırmızı”  listede yer alan 1982 doğumlu İlhami Balı, uzun yıllar IŞİD'in Türkiye sınır emiri olarak görev yapmıştı. Ankara'da görülen 27 kişilik IŞİD davasındaki telefon dinleme tutanaklarında konuşmaları yer alan Balı,  bir görüşmede Türkiye'den Suriye'ye geçecek IŞİD militanları için talimatlar veriyor, bir diğerinde de gözaltına alınanların bırakılmasını istiyordu.

SINIRI YOLGEÇEN HANINA ÇEVİRDİ

Bild gazetesi, iddialarını Türk güvenlik makamlarına dayandırdı. Türkiye sınırından Suriye'ye 1500'den fazla militan soktuğu öne sürülen İlhami Balı'nın ayrıca yaralanan militanları Türkiye'de parayla tedavi ettirdiği, Türkiye'deki adamlarını 2500 Dolar maaşa bağladığı öne sürülüyordu.
 
İşte bu azılı IŞİD haydudu Balı, 2015 yılı Aralık ayında görevinden alınarak örgütün başkenti Rakka'ya çekildi. Türkiye sınırında bir askerin kaçırılması, bir Türk askerinin şehit edilmesi olayının faili olarak da aranan Balı hakkında, “terör örgütü yöneticiliğinden” arama kararı bulunuyor.
 
EL KAIDE, EL NUSRA VE IŞİD
 
2002'den beri polisin peşinde olduğu Balı, El Kaide üyeliğinden 3 yıl tutuklu kaldı. 2012'de Suriye'ye giden Balı, önce El Nusra'ya, 2013 yılında IŞİD'e katıldı. Balı'nın Suruç, Diyarbakır ve Ankara katliamlarının talimatını verdiği öne sürülüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;