Almanları çok fena dolandırmışlar

Türkiye'de telefonla yapılan dolandırıcılığa karşı hazırlanmış yüzlerce habere ve Emniyet'in SMS uyarılarına rağmen bu çetelerin hâlâ kurban bulabiliyor olması hayrete düşürürken, Türkiye'den telefonla hortumlanan Almanların durumu daha da betermiş... Aynı kişinin 3-4 kez dolandırıldığı bile olmuş

Pazartesi, 14 Mayıs 2012 - 14:14

Almanları çok fena dolandırmışlar

Almanları dolandıran şebeke ile ilgili İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, şebekenin 4 yıldır Almanları dolandırdığı, bazı Almanların 3-4 kez dolandırıldığı belirtildi.

İstanbul polisinin çalışmalara başladığı yaklaşık 10 ay önce dolandırıcılık olayının bir Alman Televizyonu’na yansıdığı da öğrenildi.

>> ÇETEYE DARBE BÖYLE VURULMUŞTU - Tıklayınız

İstanbul Mali Şube Müdürlüğü tarafından, Almanya’daki Almanları “ araba kazandınız" diye dolandıran şebeke yönelik operasyonla ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şebekenin, 2008 yılından beri, Türkiye’de çağrı merkezi kurularak Almanları dolandırdıkları bazı Almanlar’dan ise 2-3 kez para transferi yaptığı belirtildi.

ALMAN KANALI DA YAYINLADI

Şebekenin yöntemi 10 ay önce bir Alman televizyonunda da yayınlandı. Emniyette yapılan açıklamada, operasyon anları ile Alman televizyonunda yapılan yayın görüntüleri de basın mensuplarına dağıtıldı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz hafta Almanya’daki Almanları Türkiye’de kurdukları çağrı merkeze üzerinden dolandıran şebekeye yönelik operasyon düzenlemişti. Almanları “lüks araba kazandınız, araçları Türkiye üzerinden göndereceğiz bunun için bize para gönderin" diyerek dolandıran şebekeye yönelik 4 ilde gerçekleşen baskınlarda 24’ü kadın 100 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Dolandırıcılıktan 1.5 milyon Euro para kazanan şebekeye yönelik yapılan çalışmalarla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bugün yapılan açıklamada, dolandırıcıların uyguladıkları yöntemlerle ilgili bazı detaylar ortaya çıktı.

ALMANLARI 4 YILDIR DOLANDIRIYORLARMIŞ

Emniyette yapılan açıklamada, çağrı merkezi kurup, çok iyi Almanca bilen şahısları işe alan şebeke üyelerinin, 2008 yılından beri Almanları dolandırdığı öğrenildi.Şebeke üyeleri, bu işleri yapmak için çalıştıkları çağrı merkezlerinde çektikleri fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde de yayınlamışlar.


O fotoğraflardan birinde şebeke üyelerinin bir tahta üzerinde adlarının yazılı olduğu ve her bir görüşme için isimlerinin karşısına bir çizik atıldığı görülüyor.

DOLANDIRDIKLARI PARANIN YÜZDE 25’İNİ ALMIŞLAR

Yakalanmamak için 4 yılda 5-6 kez çağrı merkezi adreslerini değiştiren şebekenin çağrı merkezi çalışanlarıyla da komisyon usulü anlaştığı öğrenildi. Şebeke organizatörlerinin, Alman vatandaşları kandırıp para transferini gerçekleştiren çağrı merkezi çalışanına kazandığı paranın yüzde 25’ini verdiği belirtildi.

BAZI ALMANLAR 3-4 KEZ DOLANDIRMIŞLAR

Şebeke üyelerinin özellikle yaşlı Almanları hedef aldığı ve bazılarından birkaç kez para aldığı öğrenildi. Kullanılan yöntem de şöyleydi. Önce Almanya’daki dergi abonesi arandı. Şebeke üyesi karşısındaki Alman’a lüks bir otomobil kazandığını belirtti. Bunun üzerine Alman vatandaştan, yaklaşık 7 bin Euro para istendi. Parayı gönderen Alman bir türlü otomobilini alamayınca şebeke üyelerini arayarak, durumu polise bildireceğini belirtti. Bunun üzerine şebekenin yeni bir dolandırıcılık taktiği devreye girdi.

"WESTERN UNİON’DAN ARIYORUZ, ŞEBEKENİN PEŞİNDEYİZ"

Alman vatandaşın telefonu kapatmasından bir süre sonra bir şebeke üyeleri, Alman vatandaşı arayarak, Western Union’dan aradığını dile getirdi. Şebeke üyesi Alman vatandaşa, Western Union aracılığı ile para gönderdiği şahısların dolandırıcı olduğunu ve Alman polisiyle ortak çalışma yaptıklarını belirtti.

Birçok Alman’ın bu şekilde dolandırıldığını söyleyen şahıs, “Şebekenin peşindeyiz ama yakalamamız için onlara para göndermeniz lazım" dedi. Bunun üzerine Alman şahıs bir kez daha para gönderdi. Dolandırıcılar bununla yetinmeyerek, Alman vatandaşı tekrar arayıp parayı yanlış gönderildiğini tekrar göndermesi gerektiğini belirtti. Parayı tekrar gönderen Alman şahıs şebeke üyesi tarafından 3 kez dolandırılmış oldu.

ALMAN TELEVİZYONLARA DA KONU OLDU

Çağrı merkezi çalışanlarına kazandırdıkları paralardan yüzde 25 komisyon veren şebeke Alman ORF Televizyonuna konu oldu. İstanbul Polisi’nin çalışmalarını başlattığı sıralarda yapılan haberde spiker, “İstanbul’da olduğu tahmin edilen bir telefon mafyasının özellikle Avusturya’daki vatandaşlarımızı arayarak, bir takım ödüller veya araba kazandınız yalanları ile vatandaşlarımızı kandırdıkları ortaya çıktı."diyor.

Haberin devamında “Federal Alman Emniyet Teşkilatlanmasının sözcüsü olan Helmut GREİNER'in açıklamasına göre yurttaşlarımızı kandırma amaçlı arayan kişiler genellikle çekilişe veya şans oyunlarında bilgilerinin kullanan kişilerdir. Mağdur vatandaşlarımız yapmış oldukları seyahatlerde ve alışveriş neticesinde birtakım bilgilerini de gittikleri yerlere verdikleri için bu bilgiler aracılığı ile dolandırılmışlardır.

Maria SCHRETTEL isimli kadın 45 bin euroluk araba kazandınız diye telefonu çalar ve kendisinin kazanmış olduğu ürünün gerekli vergilerini yatırması dahilinde ödülünün kendisine teslim edileceği söylenir. Mağdur kişi parayı kandıran şahıslara parayı havale yaptıktan sonra bir sonraki havale için gerekli koşulları hazırlayarak bir daha havale yapmaya zorluyorlar.ödeniliyor.

Habip ATAM, İstanbul DHA