Almanya "Robin Hood"u konuşuyor

Almanya "Robin Hood"u konuşuyor

24 Kasım 2009, Salı 17:29
A A

Almanya’nın Bonn kenti yakınlarındaki Bornheim kasabasında bir bankanın şube müdürü olan 62 yaşındaki bir kadın, zenginlerin hesaplarından çektiği parayı fakirlerin hesabına geçirdiği için 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Adı açıklanmayan kadına verilen hapis cezası tecil edildi.

Bild gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre,kadının, fakir müşterilerinin kredi alabilmesi için hesaplarındaki banka borcunu gizleyebilmek amacıyla 117 kez zengin müşterilerinin hesabından para çekerek fakirlerin hesabına yatırdığı belirlendi.

Kadının, toplam 7,6 milyon avroyu zenginlerin hesabından çekerek fakirlere aktardığı, bu paranın 1,1 milyon avroluk kısmını yeniden zenginlerin hesabına geçiremediği ve böylece zengin müşterilerin zarara uğramasına neden olduğu belirtildi.

Söz konusu kadının avukatı Thomas Ohm, "Kendisinin bundan bir çıkarı yoktu. Sadece acıdığı için yaptı" diye konuşurken, kadın da bunu neden yaptığını bugün kendisinin bile anlayamadığını söyledi.

Mahkeme yargıcı da, bu olayda adil bir karar almanın oldukça zor olduğunu ifade ederek, bir yandan büyük maddi hasarın meydana geldiğini, diğer yandan olayda sanığın kendisinin bundan bir çıkarı olmamasının durumu karmaşık hale getirdiğini kaydetti.
Görevinden alınan şube müdürünün, zararın karşılanması için gayrimenkulüne el konulduğu, kendisinin erken emekliye ayrılarak ayda 1000 avro para alacağı bildirildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;