Altın beyan edildi inceliyoruz

Akif Hamzaçebi'nin eleştirilerine yanıt veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Size bilgi veremem. Altınla ilgili beyan söz konusu ama bu beyan sonrasında ülkeye getirilip getirilmediği incelenen bir husus” dedi

Altın beyan edildi inceliyoruz

39 şüpheli işlem bulunuyor

Akif Hamzaçebi’nin toplantısından sonra bir açıklama yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Varlık Barışı başladığından bu yana 39 şüpheli işlem bildiriminin incelendiğini söyledi.

Varlık Barışı’na ilişkin verileri paylaştıklarını anımsatan Şimşek, belirtilen rakamların da kendilerinin verdiği rakamlar olduğunu söyledi. Şimşek, “Barıştan yararlanmak için beyandan sonraki 1 ay içinde varlıkları getirmek zorunlu. Aksi halde yararlanılamıyor” dedi.

Sizinle bilgi paylaşamam

Mehmet Şimşek şöyle konuştu: “Maliye olarak gerekli gördüğümüzde mükellefi inceleriz, bu çerçevede veya herhangi çerçevede. Vergi mahremiyeti nedeniyle kimin beyanda bulunduğu halde varlığı getirip getirmediği konusunda bilgi paylaşamam. Beyan edilen varlıkların getirilip, getirilmediği hususu mükellefin hukukuyla ilişkili bir husustur. Altınla ilgili bir beyan söz konusu ama bu beyan sonrasında ülkeye getirilip getirilmediği incelenen bir husus.”