Altın Portakal'da kortej sevinci

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin korteji, geniş sanatçı katılımıyla yapıldı

11 Ekim 2009, Pazar 20:18
A A

Bu yıl ilk kez festivalin ikinci günü yapılan geleneksel sanatçı korteji öncesinde, Antalya Kültür Merkezi önünde tören düzenlendi. Törene, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türk Sineması’nın ünlü oyuncuları ve vatandaşlar katıldı.

Bu sabah vefat eden yönetmen Halit Refiğ için saygı duruşunda bulunulmasının ardından düzenlenen törende konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, Türk Sineması’nın yüreğinin bugün Antalya’da çarptığını belirterek, festival coşkusunu halkla paylaşan tüm sanatçılara teşekkür etti.

Sanatçı Rutkay Aziz de, Sinema Oyuncuları Derneği ve Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği üyeleri olarak, bu yılki etkinliklerle Türk Sineması’na yeniden değerini veren festivale katılmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Türkiye’nin demokratik, laik kalesinin Antalya olduğunu vurgulayan Aziz, böyle bir festivale sahip oldukları için halkı ve sinemacıları kutladı.

GENİŞ SANATÇI KATILIMLI KORTEJ
Törenin ardından kortej geçişi başladı. Kortej geçişinde son yıllarda lüks otomobillere yerini bırakan kortej araçlarının, yeniden eskisi gibi üstü açık ciplerin kullanıldığı görüldü. Korteje, Tarık Akan, Bulut Aras, Tanju Gürsu, Ediz Hun, Süleyman Turan, Halit Akçatepe, İlyas Salman, Engin Çağlar, Kuzey Vargın, Ekrem Bora, Eşref Kolçak’ın da aralarında yer aldığı ünlü sinema oyuncuların da uzun yıllar sonra katıldıkları görülürdü.

Yıllar sonra sevdikleri Türk Sinemasının ünlü sanatçılarını kortejde gören vatandaşlar, Sabancı Bulvarı’ndan başlayan ve Yüzüncü Yıl Bulvarı, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Atatürk Caddesi’nden geçerek Işıklar Caddesi’nde sona eren kortejdeki sanatçılara çiçeklerle sevgi gösterisinde bulundu.

Kortejde Selda Alkor, Rutkay Aziz, Yusuf Sezgin, Selma Güneri, Nilüfer Aydan, Engin Evin, Coşkun Göğen, Mine Soley, Parla Şenol ve bazı genç oyuncular da yer aldı. Bazı vatandaşlar, usta sanatçılar Ediz Hun, Tarık Akan ve Eşref Kolçak’a, "Hala çok yakışıklınız. Gönlünüzdeki yeriniz doldurulamaz. Yıllar sonra sizi görmek, büyük mutluluk" dedi. Korteje, Anadolu Ateşi grubu da davul çalarak eşlik etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;