Altına parası yetmeyen, gümüşü kaplatıyor

Altın rekora koşunca evlenecek çiftler maliyeti düşürmek için farklı yöntemlere başvuruyor

02 Aralık 2009, Çarşamba 10:58
A A

Altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşması, evlenecek çiftlerin maliyeti düşürmek adına farklı yöntemlere başvurmasına yol açtı. Altında yaşanan fiyat artışı sonucunda 22 ayar bileziğin gram fiyatı Kurban Bayramı öncesinde 55 liraya kadar tırmandı.

Rekor olarak nitelendirilen bu artışla birlikte ortalama 20 gram ağırlığındaki burma bileziğin fiyatı, bin liranın üzerine çıktı.

Bu fiyat artışı evlenecek çiftlerin maliyeti düşürmek adına farklı yöntemlere başvurmasına yol açtı. Bu yöntemler içinde en fazla talep göreni ise gümüş takıların üzerini "Altın yaldız"la kaplamak.

GÜMÜŞE TALEP DE ARTTI

Bursa’da gümüş üzerine faaliyet gösteren ve altın tamirleri de yapan kuyumcu Hüseyin Hüsnü Abuş, altın fiyatlarındaki yükselmenin gümüşe olan talebi artırdığını söyledi.

Özellikle bileklik, kolye ve setlerin satışında artış yaşandığını ifade eden Abuş, şöyle konuştu: "Bu artışta evlenecek çiftlerin gümüş takılar üzerine altın yaldız yaptırmasının önemli payı bulunuyor. Altındaki aşırı yükseliş nedeniyle damat adayları, 10 bin liraya ulaşan altın ’Trabzon seti’ni almakta zorlanıyor. Bileklik ve kolyeden oluşan bu setin gümüşünü alıp, üzerine altın yaldız yaptırıyorlar. Bu ürüne 650 lira karşılığında sahip oluyorlar. Altın takıdan farkı olmayan bu üründeki yaldız 1-2 yıl dayanıyor. Yaldız dökülünce 50 lira maliyetle yeniden yaptırılabiliyor."

ALTIN 800, GÜMÜŞ 150 LİRA

Abuş, bugün 15 gramlık altın bilekliğe işçilik de dahil olmak üzere 800 liranın üzerinde ödendiğini belirterek, "Aynı bilekliğin gümüşü 150 lirayı geçmiyor. Altın yaldızla birlikte düğünlerde gelinin kolunu süslemeye yetiyor. Alım gücünün de düşmesiyle aileler, kız tarafının istediği oranda altın takı alamıyor" dedi.

Birçok gümüş takıya altın yaldız yaptırılabildiğini ifade eden Abuş, altın fiyatlarındaki yükselişin sürmesi durumunda talebin daha da artmasını beklediklerini bildirdi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;