'Alyonna mıydı o şeyin adı?'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Yortanlı Barajı projesini anlatırken Allianoi antik kentinin adını “Alyonna mıydı o şeyin adı?” deyince çevresindekiler düzeltti

Cuma, 26 Kasım 2010 - 16:59

'Alyonna mıydı o şeyin adı?'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül sabah geldiği İzmir'de Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti. Bakan Gönül'ü zihinsel engellilerden oluşan yedi kişilik bando takımı karşıladı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, partisinin Bergama İlçe Başkanlığı’nde ziyaretinde ilçedeki Yorthanlı Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla sular altında kalacak olan Allianoi antik kentinin adını söyleyemedi.

Bakan, çevrecilerin büyük tepki gösterdiği barajın yakın zamanda su tutacağını belirterek, “Yorhanlı Barajı’na karşı taraf, gerçi karşı taraf demek doğru değil ama büyük mücadele gösterildi.

Tarihi eserlerin sular altında kalacağı öne sürüldü. Bugün kültür ve tabiat varlıkları kurulu, arzu ettiği muhafaza teşkilleri tam yapılmış mı diye heyet gönderiyor.

Heyet bakacak yani su dolduğu zaman zarar vermesin diye öngörülen tedbirler tamamlanmış mı diye bakacak. Onlar rapor verdikten sonra kapaklar kapanarak, su tutulmaya başlanacak.

Ama bir şey daha esprili olarak söylemem lazım. İlk gün su tutulsaydı bu kadar teşekkür etmeyecektiniz. ‘Kendiliğinden oldu bu iş’ diyecektiniz. Demek ki biraz gecikince teşekkür artıyor.

Ama bizim gönlümüz arzu ederdi ki ilk günden su tutulsun. Böylece Alyonna mıydı şeyin adı? (yanındekiler Alyanoi diye seslendi) Tarihi eserler de kaybolsun istemeyiz ama Türkiye’de baraj projelendirilirken, planlanırken dikkate alınsaydı bugünlere gelmemiş olurduk” dedi.

Elif DEMİRCİ-Turan GÜLTEKİN/İZMİR (DHA)