Amacından şaştı

Cumartesi, 10 Nisan 2010 - 05:00

Sekiz yıllık çalışmam olan işyerinden sekiz aylık maaşımı ve tazminatımı alamadan ayırdılar. Bono vermeyi teklif ettiler almadım. İflas ertelemesine gittiler. İflas ederlerse paramızı alamayacak mıyız? Bono almamakla hata mı ettim? S.E.

Bonoyu almamakla hata etmediniz. İflas ertelemesine girmiş bir firma için elinizde bono olsa ne olacak? Sizin ücret ve kıdem tazminatı alacağınız işçi alacağı. Dolayısı ile birinci sırada ödenecek borçlardan. Yani bir gün para ödenmeye başlanılacak ise önce (ipotek varsa ipotekten sonra) sizin paranız ödenecek.
Ancak şu iflas ertelemesine biraz değinmek istiyorum. Aslında iflas ertelemesi sistemi hem çalışan bir şirketi iflastan kurtarmak hem de çalışmasına imkan tanıyıp para kazanmasını ve borçlulara borcunu ödeme imkanı sağlamak için düşünülmüş bir sistem. Buna karar vermek için iflas ertelemesi isteyen şirketin mali durumu ile yaptığı plan incelenip kabul edilebilir görülürse iflas erteleme kararı verilmeli.
Ancak bu iş o kadar yayıldı ki iki gün içinde iflas erteleme kararı veriliyor inceleme sonra yapılıyor, kira ödemesi, ödemediği kira nedeni ile kiralanandan çıkarılması dahi engelleniyor, bu prosedürün tamamlanması neredeyse dört sene sürüyor, alacaklılar tam anlamı ile mağdur edilip eli kolu bağlanıyor, borçlunun kötü niyetini rahat rahat uygulamasına imkan tanınıyor. demem o ki iflas ertelemesinin bu kadar kolay olmaması gerekir ama bugün amacından şaşmış durumda. Sizin şirket de borçlarını ödeyemez hale gelirse neticede iflas edecek, sizin alacağınız da yukarıda söylediğim gibi birinci sıraya yazılacak.

Hak etmemişsiniz
Bir resmi kuruluşta işçi olarak 1982’de işe başladım. 1989’da istifa ettim. Ayrılmam ailevi nedenlere dayanıyordu ama sonra 1998’de aynı işyerine tekrar işçi olarak girdim. 2009’da emekli oldum. Bu ayrılışımda on yıllık kıdem tazminatımı aldım ama ilk ayrılışımda tazminat almamıştım. Şimdi talep edebilir miyim? S.Y.

İlk ayrılışınızın ailevi nedenlerle kendi isteğinizle olduğunu söylüyorsunuz ya işte bu nedenle size tazminat (kıdem tazminatı) ödememişler. Çünkü bir işçi işyerinden kendi isteği ile ayrılırsa kıdem tazminatını hak etmez. Ancak ikinci ayrılış emeklilik nedeni ile.
Emeklilik hakkını kazanıp bu nedenle işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenir. Size de kıdem tazminatı ödenmiş. Yani birinci ayrılış için bugün yapabileceğiniz bir şey yok. Dava açsanız bile bu davayı kazanamazsınız. Üstelik kıdem tazminatı talebi ile açılacak davaların on yıllık talep süresi vardır ki zaten sizin için bu süre de kat kat geçmiş.